Článek
Nejprodávanější Natural 95 stál podle společnosti CCS v neděli v průměru 34,08 Kč, nafta se prodávala za průměrných 32,71 Kč.
Velkoobchodní ceny podle Tomčiaka klesaly už minulý týden, a to asi o 60 haléřů za litr, a pokud se započítá ještě aktuální pokles cen ropy, mohou nadále poklesnout až o korunu za litr.
„Tím pádem se maloobchodní ceny sníží v nejbližších týdnech asi o 70 až 80 haléřů na litr u benzínu i nafty,“ řekl Novinkám. Cena nafty by tak klesla pod 32 korun.
Ještě většímu zlevnění brání podle Tomčiaka marže rafinérií. U nafty je aktuálně marže asi 18 dolarů za barel, u benzínu 16 dolarů za barel.
„Přitom ještě v polovině března byla marže u benzínu kolem pěti dolarů za barel. Tím pádem benzín nezlevňuje až o tolik, o kolik by mohl vzhledem k vývoji cen ropy,“ doplnil Tomčiak.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček očekává, že do konce tohoto týdne ceny klesnou o několik desítek haléřů, a ceny Naturalu by tak měly klesnout pod průměrných 34 korun, u nafty pak pod 32,50 Kč.
Křeček poukázal na to, že už nyní se dají najít čerpací stanice s mnohem levnějšími pohonnými hmotami. Například u Tank ONO stojí nafta už několik týdnů 29,90 Kč, u čerpacích stanic u hypermarketů Globus zase teď litr vyjde na 30,70 Kč.
„Průměrnou cenu hodně navyšují čerpací stanice na hlavních dálničních tazích, kde běžně vidíme ceny přes 36 korun,“ řekl Křeček.
Od začátku dubna Natural 95 zlevnil o 73 haléřů a nafta dokonce téměř o 1,50 Kč. Ve srovnání s počátkem roku jsou rozdíly ještě větší. Ve druhé polovině ledna se Natural 95 prodával za 36,82 Kč, byl tedy oproti současnosti o 2,74 koruny dražší. A nafta s cenou 36,20 stála o 3,50 Kč víc než nyní.
Ropa pod 60 dolary
Cena severomořské ropy Brent v pondělí klesla pod 60 dolarů za barel (159 litrů) a nyní se pohybuje na nejnižší úrovni od prvního čtvrtletí roku 2021. Je to dáno především tím, že ropný kartel OPEC+ plánuje od začátku června zvýšit produkci o 411 tisíc barelů denně. „Zatímco se tedy očekává dost vysoká nabídka ropy, u poptávky tomu vzhledem k celním válkám a nejistému výhledu globální ekonomiky bude naopak,“ doplnil Křeček.
Tomčiak připomněl, že navýšení těžby ze strany kartelu by za duben, květen a červen mělo dosahovat už celkem 960 tisíc barelů, tedy téměř jednoho procenta světové denní spotřeby ropy. Podle něj je ale takové navýšení jen na papíře, protože jednotlivé země limit buď nedodržovaly a těžbu navyšovaly, nebo naopak těžily méně. Teď ale lze očekávat, že se těžba navýší skutečně.
K tomu se podle Křečka ustálil kurz české koruny vůči americkému dolaru na úrovni 22 Kč. To je výrazný pokles. Ještě na začátku února to bylo kolem 24,50 Kč za dolar.
Křeček očekává, že po dlouhém zlevňování před prázdninami pohonné hmoty zase zdraží. „Stoupne poptávka řidičů, kteří odjíždí na dovolené a tankují před překročením hranic v Česku, kde jsou benzín a nafta levnější,“ dodal.