Hlavní obsah

Nad zdravotnickým gigantem UnitedHealth se smráká. Firma je podezřelá z podvodu

3:37
3:37

Poslechněte si tento článek

Jednička na americkém trhu v poskytování zdravotního pojištění a služeb UnitedHealth si v posledních měsících prochází velice turbulentním obdobím. Koncem loňského roku byl na ulici zastřelen její vedoucí divize pro zdravotní pojištění, letos společnost nedodává očekávané finanční výsledky a nově je navíc pod drobnohledem ministerstva spravedlnosti kvůli možnému podvodu. Akcie společnosti tak od začátku roku ztratily bezmála 50 procent.

Článek

UnitedHealth operuje ve více než 150 zemích, zaměstnává přes 400 tisíc pracovníků a z pohledu tržní kapitalizace je největší zdravotní pojišťovnou na světě. Její vliv na celý americký zdravotnický systém je nesporný. V poslední době však firmu provází řada problémů a na krku navíc má potenciální skandál.

Server The Wall Street Journal totiž ve středu večer přišel s informací, že UnitedHealth se stala předmětem vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ) kvůli možnému trestnému činu – podvodu v rámci programu Medicare Advantage.

„UnitedHealth přiznala, že péče u nových pacientů je dražší, než očekávala, a že některé zdravotní stavy nebyly správně zakódovány. Tyto kódy určují výši plateb od státu a firma na nich dlouhodobě stavěla část své marže. Regulátoři na tyto praktiky ale výrazně došlapují a objevila se podezření, že firma mohla systém zneužívat k navyšování zisků. Právě to teď zkoumá DOJ, a pokud dojde na obvinění z podvodu, bude to mít vážné finanční i reputační následky,“ řekl Novinkám analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Akcie společnosti reagovaly na zprávu ve čtvrtek po otevření trhu až 16procentním poklesem. Nedaří se jim ale delší dobu. V dubnu společnost prudce snížila výhled pro letošní rok, což trh vnímal negativně. Ještě větší propad pak nastal v úvodu minulého týdne. Důvodem byly hned dvě zprávy: společnost svůj už tak zhoršený finanční výhled pro letošek stáhla a generální ředitel Andrew Witty nečekaně oznámil, že z funkce odchází.

Vedení znovu přebírá Stephen Hemsley, který firmě šéfoval už v letech 2006 až 2017. „Návrat této ‚legendy‘ sice může pomoci interní stabilitě, trh tím ale rozhodně uklidněn nebyl – akcie se sesunuly o dalších téměř 20 procent. Od začátku roku tak už propadly téměř o 50 procent,“ podotkl Lajsek.

UnitedHealth má navíc i další problémy. Loni v prosinci dostala mediální pozornost, když byl před newyorským hotelem zastřelen Brian Thompson, šéf divize UnitedHealthcare. „Pachatel měl podle vyšetřovatelů jednat z nenávisti vůči zdravotním pojišťovnám, což situaci kolem firmy ještě více zpolitizovalo a přitáhlo pozornost médií i regulátorů,“ dodal analytik a zmínil také problém s dozvuky loňského masivního kyberútoku, kvůli kterému teď firma čelí desítkám žalob.

„Přidáme-li k tomu nepopulární image u investorů, pacientů i lékařů, hrozící vládní zásahy do cen léků, které nedávno oznámil prezident Donald Trump, zpochybnění firemní kultury a otřesené vedení firmy, je zřejmé, že nejde jen o jedno špatné čtvrtletí. To, co dříve působilo jako stroj na zisky, se dnes hroutí pod vahou regulatorního tlaku a ztracené důvěry investorů,“ míní Lajsek.

Kolaps firmě nehrozí

Analytik investiční platformy eToro Jakub Rochlitz to ale se společností příliš černě nevidí. „Ačkoliv je pád jejich akcií dramatický, je důležité dodat kontext – jde o největší zdravotní pojišťovnu v USA, která má silné postavení na trhu. Kolaps firmě nehrozí, ale investoři momentálně trestají nejistotu a chaos ve vedení. Jejich panika je sice pochopitelná, ale může být přehnaná,“ řekl Novinkám.

Důležité podle něj nyní je, jak se staronovému řediteli podaří dostat společnost zpátky na správnou kolej a jakým nákladům či pokutám v souvislosti s vyšetřováním DOJ potenciálně čelí.

Výběr článků

Načítám