Hlavní obsah

Na Zlínsku se o víkendu našli další tři uhynulí divočáci

9. 7. 2017, 15:05 – Zlín • Aktualizováno 9. 7. 2017, 15:48

Mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček upozornil na nález dalších tří uhynulých divočáků na Zlínsku. Od potvrzení nákazy africkým morem prasat před více než dvěma týdny bylo na Zlínsku objeveno již 37 uhynulých divokých prasat. Nákaza byla zatím potvrzena u dvaadvaceti kusů, u osmi byly výsledky testů negativní. U sedmi uhynulých zvířat se na výsledky testování čeká. Zdroj nákazy se zatím nenašel.

Foto: Profimedia.cz

Na Zlínsku uhynulí další tři divočáci.

Článek

„Poslední tři uhynulé kusy byly nalezeny v katastru obcí Kostelec u Zlína a Hvozdná. Nálezy se tedy stále opakují v zamořené oblasti v okolí Zlína. Uhynulá těla budou zaslána na vyšetření svozovou linkou ve všední den," sdělil Vorlíček.

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní. V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 tisíc korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva milióny korun.

Reklama

Související články

Výběr článků