Hlavní obsah

Místo šesti měsíců tři. Vláda projedná zkrácení režimu DPI

24. 5. 2022, 10:32

Záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI) u elektřiny a plynu se má zkrátit ze současných šesti měsíců na polovinu. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu předkládá vládě. Ta ho má projednat ve středu.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Novela prošla připomínkovým řízením a měla by se ve Sněmovně projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Počítá se s její platností už od 1. června.

V současnosti trvá režim DPI šest měsíců. Za tu dobu si musí zákazník, jehož předchozí dodavatel mu přestal dodávat energie, najít nového dodavatele a uzavřít s ním smlouvu. Po uplynutí půlroční lhůty se zákazník dostává do neoprávněného odběru a hrozí mu odpojení od energií.

PRE zdraží od července elektřinu zákazníkům, kteří přišli z DPI

I to by měla novela energetického zákona změnit. Pokud zákazník, který skončil v DPI, nově během tří měsíců nezmění dodavatele a bude za dodávku elektřiny a plynu v režimu DPI řádně platit, vznikne mu po uplynutí tříměsíční lhůty závazek na dobu neurčitou právě u dodavatele poslední instance. Dodavatel o tom zákazníka informuje prostřednictvím dopisu zaslaného na adresu zákazníka.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Pražská energetika začala odpojovat klienty, kteří neodešli z režimu DPI

V režimu DPI skončilo loni v polovině října na 900 000 bývalých klientů skupiny Bohemia Energy. Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu už zhruba dvacítka dodavatelů. Institut DPI byl podle důvodové zprávy materiálu v tomto rozsahu použit poprvé.

Reklama

Související témata:

Výběr článků