Hlavní obsah

Mezi nejdražší ulice světa se poprvé dostala pražská Pařížská

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Pražská ulice Pařížská se poprvé probojovala mezi nejdražší ulice světa podle výše nájemného. Celkově skončila na 17. příčce a sesadila z této pozice ulici Na Příkopě, která se v žebříčku sestavovaném poradenskou společností Cushman & Wakefield objevovala od roku 2004. Nejdražší ulicí světa je horní část Páté Avenue v New Yorku.

Foto: Miloš Ruml, ČTK

Pařížská ulice s tradičním vánočním osvětlením

Článek

Cushman & Wakefield každoročně srovnává 68 zemí světa podle nejvyššího dosahovaného nájemného v nejdražší nákupní ulici. V žebříčku figuruje vždy jedna nejdražší ulice z každé země.

Nejvyšší roční nájemné v ulici Pařížská činí 2719 eur (66 200 Kč) za metr čtvereční. Ve vyjádření v místní měně je to zhruba stejně jako před pandemií nemoci covid-19. Meziročně se nájemné zvýšilo o devět procent. Sedmnáctá pozice ve světovém žebříčku je nejvyšším umístěním české ulice od roku 2005, kdy na stejném místě skončila ulice Na Příkopě.

V horní části newyorské Páté Avenue činí roční nájemné 21 076 eur za metr čtvereční. Výše nájmu je tam nyní vyšší o 14 procent než před pandemií. Na druhém místě ve světovém žebříčku skončila hlavní ulice v Hongkongu Tsim Sha Tsui, třetí je milánská Via Montenapoleone.

Tohle nevyšlo. Paul McCartney prodal svůj penthouse se ztrátou 150 milionů

Jak bydlí VIP

V žebříčku, který zahrnuje všechny ulice sledovaných měst, je Pařížská 30. nejdražší ulicí v Evropě. Ulice Na Příkopě skončila v evropském srovnání na 33. příčce s ročním nájemným 2460 eur za metr čtvereční. Ve srovnání s dobou před pandemií je to pokles o 14 procent. Obě ulice patří mezi nejdražší ze zemí střední a východní Evropy.

Žebříček nejdražších ulic světa
Pořadí 2022LokalitaMěstoZeměNájem (Kč/m2/rok) v eurech
1.Upper 5 Avenue (49-60 Streets)New YorkUSA21 076
2.Tsim Sha TsuiHongkongHongkong, Čína15 134
3.Via MontenapoleoneMilánItálie14 547
4.New Bond StreetLondýnBritánie14 346
5.Avenue des Champs-ÉlyséesPařížFrancie11 069
6.GinzaTokioJaponsko9 956
7.BahnhofstrasseCurychŠvýcarsko8 927
8.Pitt Street MallSydneyAustrálie7 624
9.MyeongdongSoulJižní Korea5 973
10.West Nanjing RoadŠanghajČína5 225
17.PařížskáPrahaČesko2 719
Zdroj: Cushman & Wakefield

Pařížská sesadila Příkopy

„Právě covidová doba a její důsledky představují klíčový důvod, proč ulice Na Příkopě letos přelomově opustila trůn, který obsazovala permanentně minimálně po dvě desetiletí,“ uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Pařížská podává nadprůměrný výkon i v celoevropském měřítku, protože kontinentálně jsou příslušné nájmy podle společnosti Cushman & Wakefield průměrně stále o osm procent níže v porovnání s předcovidovou dobou,“ dodal Kovanda.

Covid „zasadil ránu“ spíše „Příkopům“ než Pařížské, protože ceny nájmů se v prvně jmenované ulici více odvozují od intenzity turistického ruchu a od obecného zájmu o kancelářské prostory, upozornil Kovanda. Jak turistický ruch, tak poptávka po kancelářích v době covidu citelně utrpěly.

Naopak cena nájemného v Pařížské je více odvozena od toho, jak se daří prémiovým rezidenčním nemovitostem a segmentu luxusního maloobchodu. Rezidenční nemovitosti prožily za pandemie nebývalý rozkvět a luxusní značky nakonec pandemie nezasáhla jako běžný maloobchod, dodal Kovanda.

InterContinental měl být už dávno památkou, říká předseda Klubu za starou Prahu

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám