Hlavní obsah

Menší podniky zastropování vítají

19. 9. 2022, 10:29

Malé a střední firmy vítají rozhodnutí vlády o tom, že zastropování cen energií se nebude týkat pouze domácností a živnostníků, ale také těchto podniků. Je to pro ně předvídatelnější, než kdyby musely žádat o kompenzace.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Je to pro ně čitelnější a mají větší jistotu, kam budou spadat a co se jich bude týkat. Vzhledem k tomu, že zastropování cen pro ně byl prioritní cíl, tak aspoň vědí, na čem jsou a jaká je příští rok čeká cena,“ řekl Právu Josef Jaroš, předseda Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP).

Informaci o tom, že se zastropování cen na šesti korunách včetně daně z přidané hodnoty za jednu kilowatthodinu silové elektřiny a tří korun za jednu kilowatthodinu plynu bude týkat i podniků do 250 zaměstnanců a 50 milionů eur (asi 1,23 miliardy Kč) obratu, oznámili poradci premiéra Petra Fialy (ODS) na setkání s novináři ve čtvrtek.

Do té doby si nebyly menší firmy jisté, zda nebudou muset žádat o dotace na kompenzace cen podobně jako velké podniky.

Škoda Auto: Navrhovaná opatření s cenami energií nejsou ideální

„Finanční kompenzace na bázi dočasného krizového rámce je složitější, je tam více administrativy, je tam čekání, časová lhůta na zpracování, vypsáno to bude 1. listopadu. Takže pokud bych udělal nějakou paralelu s covidovými kompenzacemi, tak bych očekával, že si na ty peníze sáhnou v prvním kvartálu příštího roku,“ řekl Jaroš. Pro menší a střední podniky jsou tak podle něj v tuto chvíli příznivější zastropované ceny.

Podobně to hodnotí i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý: „Co mám reakce, tak všichni chtějí raději tento model, protože kompenzace budou složité, bude se o ně muset žádat.“ Sám si ale myslí, že v některých případech by se mohly kompenzace kombinovat se zastropováním.

Reklama

Výběr článků