Hlavní obsah

Lesy vyhlásily tendr na zakázky za 4,6 miliardy korun

1:35
1:35

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Hradec Králové

Měsíc mají zájemci o získání lesnických zakázek, aby se přihlásili do tendru 2026+, který státní podnik Lesy České republiky vyhlásil v pondělí. Soutěží se o provádění lesnických činností na 229 tisících hektarech za předpokládaných 4,6 miliard korun. Konkrétně jde o těžbu 5,4 milionů metrů krychlových dřeva a obnovu 6,6 tisíc hektarů lesa.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Budova ředitelství státního podniku Lesy České republiky

Článek

„Objem zpracovaného dříví souvisí s výchovou i obnovou porostů. Intenzivně se zaměříme na výchovu porostů středního věku odkládanou kvůli kůrovcové kalamitě,“ uvedl generální ředitel Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

Letošních čtyřicet zakázek se člení do dvou kategorií. V patnácti jde o provádění lesnických činností bez prodeje dříví, přičemž čtrnáct je pětiletých a jedna dvouletá. Z 25 zbývajících zakázek, jejichž součástí je i prodej dříví, je 22 pětiletých, dvě dvouleté a jedna tříletá. Uzávěrka přihlášek je 14. října.

Lesy České republiky zpravidla při tendru postupují podle tak zvaného senátního systému. To znamená, že každý rok se soutěží přibližně pětina spravovaného území. Podnik aktuálně spravuje 1218 tisíc hektarů lesní plochy.

V předchozím tendru 2025+, v němž se soutěžilo o 12 jednotek, byla nejúspěšnější těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Získala polovinu kontraktů. Další zakázky získaly firmy PRO100LES, LDF Rožnov, Aclesia, Petra a Jihozápadní dřevařská. Do tendru se přihlásilo 30 firem.

Výběr článků

Načítám