Hlavní obsah

Koupit eura a dolary na dovolenou se teď vyplatí

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Česká měna je vůči dolaru nejsilnější za čtyři roky a k euru za více než rok. Podle oslovených ekonomů by hlavně vůči dolaru mohla koruna ještě trochu posílit, vyhlídky jsou ale velmi nejisté a kurzy může negativně zahýbat domácí i zahraniční politika a vývoj obchodní války. S pořízením cizí měny na dovolenou je proto lepší nečekat.

Foto: Petr Horník, Právo

Na snímku je směnárna v Mostecké ulici v Praze

Článek

Euro se v závěru týdne obchodovalo okolo 24,60 koruny a dolar se držel pod hranicí 21 korun. Takto levně se dala americká měna nakoupit naposledy v červnu 2021. Vůči evropské měně je koruna nejsilnější od loňského června.

„Kurz koruny v první polovině roku předčil mnohá očekávání, včetně prognózy České národní banky,“ upozornil ekonom Jan Berka ze společnosti Portu.

Na domácí scéně podle něj koruně pomáhala nad očekávání silnější ekonomika a relativně nízká inflace a také rezolutní prohlášení guvernéra centrální banky Aleše Michla, na jehož základě trh do konce letoška očekává stabilitu sazeb.

Anketa

Jakým způsobem platíte v zahraničí ?
Platební kartou
22,7 %
Hotovostí v místní měně
18 %
Kombinací platební karty a hotovosti v místní měně
59,3 %
Celkem hlasovalo 1310 čtenářů.

Další posilování koruny vůči euru je podle Berky méně pravděpodobné i vzhledem k tomu, že inflace v Česku opět šplhá od dvou ke třem procentům.

„Větší potenciál pro zisky koruny se nachází v zahraničním dění. Tam bychom museli vidět pokračující tlak na slabší dolar a pokles amerických tržních sazeb,“ dodal Berka.

Také ekonom XTB Pavel Peterka soudí, že koruna může o svoji pozici rychle přijít. „Blíží se parlamentní volby a složení další vlády a její program není jasný. Populistická opatření, navyšování výdajů a růst tempa zadlužení v Česku by byly varovným signálem pro trhy. Reakcí by byl pokles zájmu o korunu a korunová aktiva a ve výsledku oslabení měny,“ řekl Novinkám Peterka.

Analytici se shodují v tom, že za oslabování dolaru v poslední době může hlavně politika amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti daní a cel. Blíží se konec devadesátidenního odkladu nových cel a záleží na tom, zda se USA s Evropskou unií dokážou domluvit.

Čím budou americká dovozní cla vyšší, tím horší to bude zpráva pro korunu a naopak. V případě negativních zpráv by kurz koruny mohl směřovat postupně k 25 korunám za euro, v případě lepší obchodní dohody by koruna mohla ještě o posílit. Dolar by v případě slušné dohody mohl oslabit ke koruně o dalších zhruba padesát haléřů.

Spekulovat se nevyplatí

„S nákupem na dovolenou bych nyní neotálel ani v případě eur, ani v případě amerického dolaru. Hlavně dolar je oproti začátku letošního roku levnější skoro o čtyři koruny. Spekulovat na to, že ještě ušetřím nižší desítky haléřů, tak podle mě nedává moc smysl,“ komentoval ekonom Citfin Miroslav Novák.

Navíc podle něj u dolaru v případě negativního vývoje kolem obchodních dohod hrozí výraznější výkyv v neprospěch koruny. Za hranici dobré a špatné obchodní dohody považuje výši průměrných cel na dovoz evropského zboží do Spojených států kolem 12 až 14 procent. Pokud by byla cla výrazně vyšší, pro korunu by to znamenalo špatnou zprávu.

„Od silnějších sázek na další zisky koruny nás odrazuje řada nejistot, včetně obchodních válek, geopolitického vývoje či možnosti, že americká cla výrazně ovlivní inflaci, což by vedlo k revizi výhledu sazeb centrální bankou,“ hodnotí výhled české měny opatrně i Berka z Portu.

Výběr článků

Načítám