Hlavní obsah

Inflace v Polsku v srpnu překročila 16 procent

31. 8. 2022, 11:14

Míra inflace v Polsku se v srpnu zvýšila o půl procentního bodu na 16,1 procenta. Ve své předběžné zprávě to ve středu uvedl polský statistický úřad. Výsledek je pro trh překvapivý, analytici totiž počítali s poklesem inflace, byť jen mírným, zhruba o jednu až dvě desetiny procentního bodu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Proti červenci se ceny zboží a služeb zvýšily o 0,8 procenta ve srovnání s růstem o 0,5 procenta za červenec. I toto je nečekaný výsledek, protože analytici se domnívali, že meziměsíční růst cen zpomalí. Předpokládali, že dosáhne 0,2 až 0,3 procenta.

Polsko má největší ekonomiku z postkomunistických zemí střední a východní Evropy. Ze zemí Visegrádské skupiny (V) má vyšší míru inflace než Polsko jen Česká republika, kde inflace za červenec vystoupila na 17,5 procenta. Členy V4 jsou vedle Polska a Česka ještě Maďarsko a Slovensko.

Míra inflace v Maďarsku za červenec vzrostla na 13,7 procenta. Na Slovensku, které jako jediná země V4 je členem eurozóny, se červencová míra inflace dostala na 13,6 procenta. Ve všech zemích V4 jde o maxima za desítky let.

Reklama

Výběr článků