Hlavní obsah

Guvernér ČNB Singer: Přichází růst, oslabení koruny bylo nutné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Miroslav Singer, guvernér České národní banky (ČNB), v neděli v Otázkách Václava Moravce obhajoval devizové intervence, které loni oslabily korunu. A to i přesto, že nezvýšily inflaci tak, jak se čekalo. Dodal, že nynější růst exportu i importu ale naznačuje obrat k lepšímu. Podle něj se bude intervence provádět ještě rok a půl.

Foto: Petr Horník, Právo

Guvernér České národní banky Miroslav Singer

Článek

K minimálnímu růstu inflace uvedl Singer, že se na tom projevila pokračující stagnace ekonomiky v eurozóně, kde nadále hrozí deflace: „Když se dělala intervence, tak se počítalo, že ceny výrobců porostou o dvě procenta a ony o procento klesaly. Největší rizika nám přináší vnější ekonomický vývoj, zejména eurozóna a její stagnace. Eurozóna je na hranici deflace a u výrobců je už pod ní. Takže u inflace je výsledek o půl procenta nižší, než byl cíl.

Singer ale dodal, že se situace zlepšuje: „Co je důležité, že ceny zpracovatelského průmyslu už jdou nahoru, rosteme o čtyři procenta rychleji oproti průměru v Evropě, exporty o 15 procent, importy o 12 procent, to oživení začíná pomáhat.“

Singer také uvedl: „My jsme ukončili nějaké období recese. Během recese jsme nemohli bohatnout.“ Zdůraznil, že během nejdelší recese v historii se musely podnikat radikální kroky: „Máme nulové sazby, děláme nestandardní kroky měnové politiky. ECB od května, kdy zahájila nestandardní kroky, oslabilo euro o sedm procent.“

Singer také odmítl námitky, že intervence nebyla nutná, protože zahraniční obchod byl v plusu. Podle něj byl loňský dobrý výsledek zahraničního obchodu daný tím, že byl takřka nulový dovoz a podíl ČR na exportu EU klesal: „Investice rostou o šest procent, zatímco v druhém kvartále loňského roku klesaly o 14 procent.“

Reklama

Výběr článků

Načítám