Hlavní obsah

Globální recese končí, tvrdí experti z OECD

• Aktualizováno

Zlepšení bídného stavu předních světových ekonomik zřejmě nabral na obrátkách. Podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se hospodářství USA, eurozóny i G7 mělo vrátit k růstu již toto čtvrtletí. Nejhorší období ekonomiky od konce druhé světové války by tak mělo skončit.

Článek

OECD výrazně přehodnotila svůj výhled oproti předchozímu čtvrtletí. Ještě v červnu organizace počítala s tím, že největší ekonomiky světa vykážou ve třetím čtvrtletí pokles, nyní odhaduje, že celá G7 zaznamená v celoročním přepočtu již růst o 1,2 procenta. Přitom ve druhém čtvrtletí G7 vykázala pokles o 0,1 procenta.

Spojené státy, které v předešlém čtvrtletí ztratily jedno procento, by měly zaznamenat vzestup o 1,6 procenta a eurozóna by po poklesu o 0,5 procenta měla oživit o 0,3 procenta, z toho Německo o 4,2 procenta. Pro poslední čtvrtletí roku OECD u USA a zemí eura čeká zrychlení růstu na nejméně dvě procenta a celá G7 by měla posílit o 1,4 procenta.

"Ve srovnání s tím, co jsme očekávali ještě před několika měsíci, tu máme teď oživení, které možná přichází o něco dříve a je o něco silnější, protože finanční situace se zlepšila rychleji, než jsme dříve předpokládali," komentoval nový odhad pro agenturu Reuters hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov.

Globální zotavení podle Elmeskova začalo "dramatickým obratem" v Číně a dalších asijských rozvojových ekonomikách. Ekonom organizace však připomněl, že ve druhém čtvrtletí byly ekonomiky po celém světě ještě silně závislé na vládních stimulech a rekordně nízkých úrokových sazbách.

Reklama

Výběr článků

Načítám