Hlavní obsah

Francii hrozí v lednu výpadky elektřiny

30. 12. 2021, 15:20

Pokud se v lednu ve Francii prudce ochladí, hrozí tam výpadky elektřiny. Kvůli údržbě totiž stojí nezvykle mnoho jaderných reaktorů. Na riziko poukázal tamní provozovatel rozvodné sítě, společnost Réseau de Transport d'Électricité (RTE). Agentura Bloomberg varování považuje za připomínku toho, že energetická krize v Evropě zdaleka není na ústupu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Rostoucí ceny plynu a elektřiny už přinutily některé výrobce na celém kontinentě omezit výrobu. Vlády na krizi reagovaly snižováním daní a dotacemi, které jsou určeny hlavně pro spotřebitele.

Pokud bude málo foukat vítr, anebo se prudce ochladí, RTE bude patrně nucena aktivovat smlouvy, které jí umožňují krátkodobě omezit dodávky elektřiny některým velkým výrobcům, nebo i snížit napětí v síti. Provozovatel rozvodné sítě to uvedl ve svém aktualizovaném odhadu na leden. V krajním případě může dodávky elektřiny přerušit až na dvě hodiny.

Jaderná energie a zemní plyn by se mohly stát součástí Zelené dohody

Evropa

„Na základě nejnovější předpovědi na leden se takové meteorologické jevy – včetně silného ochlazení – zdají být na začátku měsíce velmi nepravděpodobné a po zbytek měsíce méně pravděpodobné,” uvedla RTE. „Proto je riziko výpadků elektřiny přinejmenším pro začátek ledna v podstatě vyloučeno,” dodala společnost.

Více než čtvrtina z 56 atomových reaktorů společnosti Électricité de France (EDF) v současné době stojí, pandemie covidu-19 narušila program údržby. Zatímco celková kapacita jaderných elektráren EDF ve Francii činí 61 gigawattů, po většinu ledna bude k dispozici pouze 43 až 51 gigawattů, což je pro toto roční období rekordně málo, uvedla RTE.

Ceny plynu v Evropě dál klesají. Díky dodávkám z USA

Ekonomika

Zajištění dodávek elektřiny do domácností je politicky citlivým tématem. Jakýkoli výpadek by byl pro prezidenta Emmanuela Macrona ranou před dubnovými prezidentskými volbami. Jeho vláda loni uzavřela dva nejstarší francouzské jaderné reaktory a kvůli snižování emisí uhlíku ukončuje činnost většiny zbývajících uhelných elektráren v zemi.

Začátkem letošního roku vyzval provozovatel francouzské rozvodné sítě k ostražitosti ohledně dodávek elektřiny, zejména v lednu a v únoru. Poukázal přitom na pomalý nástup obnovitelných zdrojů a vleklé zpoždění při výstavbě nové atomové elektrárny.

Reklama

Výběr článků