Hlavní obsah

Eurozóna se na podmínkách pomoci Řecku zatím nedohodla

15. 6. 2011, 10:43 – Brusel

Ministři financí eurozóny se na úterní schůzce nedohodli na zapojení soukromých investorů, která je klíčovým problémem připravovaného druhého záchranného plánu pro Řecko. O této otázce budou ministři jednat v dalších dnech a zejména se bude sledovat, zda se na jejím řešení dohodne Německo s Francií, mezi nimiž je v této věci hlavní neshoda, připomněla agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Řecký ministr financí George Papaconstantinou

Článek

Německo, podporované například Nizozemskem a mnohými dalšími zeměmi eurozóny, chce, aby banky a další institucionální investoři, kteří drží řecké státní dluhopisy, je vyměnili za nové s lhůtou splatnosti o deset let delší.

Řecko by tím dostalo čas na řešení svého dluhu v celkové sumě 330 miliard eur (zhruba osm biliónů korun) a snížilo by to požadavek na další peníze od evropských daňových poplatníků.

Plán se musí sladit do konce června

Proti plánu se ostře staví zejména Evropská centrální banka, ale i Evropská komise a z členských zemí hlavně Francie. Namísto výměny dluhopisů, která zavání nedobrovolností, žádají jemnější formu řešení, kdy by soukromí věřitelé byli motivováni k nákupům nových řeckých dluhopisů po vypršení splatnosti dosavadních.

EU musí sjednat dohodu o plánu pro Řecko do summitu 23. až 24. června, jinak bude ohroženo uvolnění další tranše dosavadního úvěru od Mezinárodního měnového fondu a Řecko bude stát před akutním rizikem bankrotu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků