Hlavní obsah

EU podmínečně povolí převzetí majitele Prazdroje, uvedla agentura Reuters

20. 5. 2016, 19:21

Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev zřejmě získá podmínečný souhlas Evropské unie s převzetím svého menšího konkurenta SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje, poté, co AB InBev souhlasil s výrazným odprodejem majetku. Uvedly to v pátek tři nejmenované zdroje agentury Reuters.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

Evropská komise má své rozhodnutí oznámit do 24. května. Brusel i pivovar AB InBev se k tvrzení zdrojů odmítly vyjádřit.

AB InBev chce posílit svou přítomnost v Africe a v zemích Latinské Ameriky, aby si vynahradil horší podmínky na trzích jako Spojené státy, kde spotřebitelé dávají přednost koktejlům a řemeslným pivům před ležáky.

Společnost, který vyrábí piva jako Stella Artois nebo Corona, získá plánovaným převzetím SABMilleru za více než 100 miliard dolarů (2,4 biliónu Kč) třetinový podíl na světovém trhu s pivem.

AB InBevu se podle zdrojů podařilo zmírnit obavy regulátorů z narušení hospodářské soutěže v EU, když souhlasil s prodejem značek piv Peroni, Grolsch a Meantime japonské skupině Asahi Group Holdings.

Obava z narušení hospodářské soutěže

V dubnu pak skupina oznámila plány na prodej veškerých aktivit SABMilleru v Česku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku, aby tak odstranila poslední obavy Evropské komise.

AB InBev naráží na obavy z narušení zdravé hospodářské soutěže také v jiných oblastech. Pivovar prodává rovněž podíl SABMilleru v americkém společném podniku MillerCoors.

Zbavuje se i podílu SABMilleru ve společném podniku China Resources Snow Breweries. Souhlas s akvizicí již získal od úřadů v Austrálii a v Jihoafrické republice.

Reklama

Výběr článků