Hlavní obsah

EDF zvažuje žalobu proti schválení stamiliardového dukovanského tendru

3:55
3:55

Poslechněte si tento článek

Antimonopolní úřad dal minulý týden zelenou podpisu smluv na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech mezi ČEZ a jihokorejskou společností KHNP. Další z účastníků soutěže, francouzská EDF, se ale nehodlá smířit s tím, že nebyla vybrána jako vítěz. Proti schválení tendru ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se tak chce bránit právní cestou.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Jaderná elektrárna Dukovany na snímku z 4. března 2025.

Článek

„EDF vážně zvažuje podání žaloby ke krajskému soudu v Brně, rozhodne o ní velmi brzy,“ uvedla firma.

EDF rovněž v druhé polovině března vyzvala Evropskou komisi, aby pozastavila možnost uzavření smlouvy, dokud nebude dokončeno vyšetřování potenciálních zahraničních subvencí, které podle ní mohou narušit hospodářskou soutěž na evropském trhu.

Finální smlouvy s KHNP měly být podepsány do konce března, ale mimo jiné kvůli vyčkávání na rozhodnutí antimonopolního úřadu ohledně stížností EDF a pokračujících jednáních s Korejci o výši zapojení českých firem do projektu v hodnotě nejméně 400 miliard korun, se podpis odsunul. Smlouva bude podle středečního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) podepsána 7. května.

Obě firmy v průběhu soutěže slibovaly podíl českých firem ve výši asi 60 procent. Firmy si ale stěžují, že se jednání s KHNP táhnou. Zatím mají přislíbenu strojovnu s turbínou, která představuje asi pětinu hodnoty zakázky. Dodat by ji měla plzeňská Doosan Škoda Power.

Vlček požaduje ještě před podpisem zasmluvnit aspoň 30 procent zakázky a pro zbylých třicet procent mít jasný plán předem.

Nabídli prý srovnatelnou cenu

EDF tvrdí, že její nabídka v soutěži přímo obsahuje 40procentní zapojení českých firem a jasnou cestu k dosažení šedesáti procent. Například u stavebních prací by český podíl měl představovat sedmdesát procent.

Viceprezident francouzské společnosti Vakis Ramany řekl, že cenová nabídka EDF je v přepočtu na instalovaný kilowatt srovnatelná s korejskou. Z nabídky KHNP vyplývá, že to má být asi 8000 eur za kilowatt.

„Nabídli jsme podobnou cenovou úroveň,“ prohlásil s tím, že není pravda, že EDF chtěla za stavbu bloků výrazně víc než Korejci.

Nabídka EDF, která podle Ramanyho stále platí, zahrnuje bloky o výkonu 1200 MW, tedy o necelých 200 MW větší než od KHNP. V tom případě by celková nabídnutá cena EDF měla být kolem 240 miliard korun za jeden blok. Korejská nabídka měla být kolem 200 miliard za blok. Někteří experti ale tvrdí, že konečná cena bude o dost vyšší.

Z lednové dohody KHNP a severoamerického Westinghouse by mělo vyplývat, že technologie i její případné vylepšení podléhají schválení Westinghouse a KHNP je nemá pod kontrolou. EDF naopak technologii vlastní a má ji v Evropě licencovanou ve Francii, Finsku a Velké Británii.

Ve světle změn v posledních měsících z hlediska ekonomiky i geopolitiky by EDF uvítala přehodnocení výsledku tendru.

ČEZ si ale za volbou KHNP stojí. „Po dlouhodobém vyhodnocení, na kterém se podílely dvě stovky expertů, jednoznačně platí, že nabídka KHNP byla ve všech aspektech lepší,“ řekl Novinkám mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Výběr článků

Načítám