Hlavní obsah

Dvojí kvalita potravin opět na scéně. Pro Česko byla pochutina s palmovým olejem

5. 12. 2022, 12:37

První případ dvojí kvality potravin v České republice odhalila letos Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Jde o výrobek 7Days Bake Rolls s příchutí pizza. Zatímco pro rakouský a německý trh se vyráběly se slunečnicovým olejem, v Česku se prodával výrobek s palmovým olejem, přičemž podle obalu šlo o stejnou potravinu, řekl mluvčí inspekce Marek Bartík.

Foto: Profimedia.cz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Článek

Palmový olej je levnější než slunečnicový. Inspekce nařídila výrobci, společnosti Mondelez, potravinu stáhnout z trhu. Firma inspekci sdělila, že ji stáhne a dodá do potravinových bank.

Inspekce se pustila do kontroly dvojí kvality až od konce letošního května, kdy končil termín, do něhož mohly země Evropské unie zavést do svého právního řádu evropskou směrnici zakazující tuto klamavou praktiku. Ta říká, že výrobci nesmějí prodávat stejný výrobek na trzích různých členských zemí s různým složením.

V některých případech se totiž stávalo, že do zemí bývalého východního bloku směřovaly zdánlivě stejné výrobky od jednoho výrobce, avšak v odlišném složení. V převážné většině případů šly do východních zemí potraviny s levnějšími či méně kvalitnějšími surovinami.

Polovina olivových olejů nese označení „extra panenský“ neoprávněně, odhalila inspekce

Ekonomika

Na popisovaný případ narazila SZPI již letos v červnu. „Tehdy ještě výrobek dodávala na trh společnost Chipita CZ, kterou společnost Mondelez ovládla od 1. července, takže lze říct, že případ ‚zdědila‘, nezpůsobila ji přímo,“ uvedl Bartík.

Kontrola dvojí kvality potravin je jednou z oblastí, které se inspekce věnuje. Jelikož odhalování tohoto klamavého jednání je poměrně obtížné, má vytipovaný sortiment, který je potenciálně problematický.

Jako zakázanou dvojí kvalitu potravin lze hodnotit takové jednání, kdy „potravina uváděná na trh v České republice má podstatně odlišné složení nebo vlastnosti, pokud to není odůvodněno oprávněnými a objektivními skutečnostmi a pokud není potravina opatřena snadno přístupnou a dostatečnou informací o tomto odlišném složení nebo vlastnostech“.

Chilli papričky z Kambodže obsahovaly i karbofuran

Ekonomika

Reklama

Související témata:
Dvojí kvalita potravin

Výběr článků