Hlavní obsah

Držitelé dluhopisů Credit Suisse zuří. Švýcarský regulační úřad čelí stovkám žalob

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Na švýcarský úřad Finma, který vykonává dohled nad finančním sektorem, už přišly stovky žalob kvůli způsobu, jakým švýcarský stát zachránil banku Credit Suisse. Spor se vede zejména o dluhopisy AT1, které nechal úřad v záchranném procesu ocenit na nulu, čímž smazal jejich úhrnnou hodnotu zhruba 17 miliard dolarů (asi 365 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg. Celkem už se náhrady soudní cestou dožadují držitelé více než třetiny těchto dluhopisů.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Advokátní kancelář Pallas Partners podala u švýcarského soudu žalobu 18. dubna a mimo jiné v ní tvrdí, že úřad Finma neměl právo nařídit totální odpis dluhopisů AT1. Pro své klienty, což je 90 institucionálních investorů a správců aktiv, kteří měli dluhopisy za 1,35 miliardy USD, proto nyní právníci žádají úplnou kompenzaci. Dalších 300 milionů dolarů chtějí jako náhradu pro 700 drobných klientů a rodinných firem.

Credit Suisse byla druhou největší bankou ve Švýcarsku. V březnu se ale dostala do tak vážných problémů, že začala ohrožovat finanční stabilitu globálního bankovního sektoru. Do věci se proto vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány včetně úřadu Finma, které dojednaly záchranu banky tak, že ji za tři miliardy švýcarských franků (CHF; 71,8 miliardy Kč) převezme její větší domácí rival UBS.

„Bylo to zneužití procesu, Švýcarsko by nemělo využívat postup řešení problémů k tomu, aby umožnilo bance UBS převzít Credit Suisse na úkor držitelů AT1,“ uvedla zakladatelka a vedoucí partnerka společnosti Pallas Natasha Harrisonová.

Největší švýcarské bance UBS klesl čtvrtletní zisk o 52 procent

Ekonomika

V dubnu podala u švýcarského soudu žalobu také americká advokátní kancelář Quinn Emanuel, která zastupuje více než 400 institucionálních investorů. Ti drží dluhopisy AT1, jejichž hodnota činila zhruba 4,5 miliardy dolarů. Podány byly nejméně další dvě žaloby.

Dluhopisy označované AT1 (Additional Tier-1) byly vytvořeny po finanční krizi v roce 2008. Představují nejnižší stupeň bankovních dluhopisů a v dobrých časech přinášejí vysoké výnosy. Když se ale banka, která je vydala, dostane do problémů, držitelé těchto cenných papírů pocítí újmu jako jedni z prvních. Žalujícím se ale nelíbí, že v případě záchrany Credit Suisse dokázali i držitelé kmenových akcií alespoň zlomek své investice zachránit. Držitelé kmenových akcií jsou přitom v hierarchii důležitosti při vypořádání nároků úplně nejníže.

Mnozí držitelé dluhopisů Credit Suisse byli oznámením švýcarského úřadu rozčarováni, jiné tento postup rozzuřil. Namítali zejména, že změna zákona den před odepsáním dluhopisů byla nespravedlivá a že špatný je i samotný proces, který převrací dosavadní zvyklosti při insolvenčním procesu, kdy mají držitelé dluhopisů přednost před kmenovými akcionáři. Evropské regulační orgány se pak snažily rychle investory ujistit, že podmínky záchrany velké švýcarské banky představují výjimku.

Upozornění drobným písmem

Na krok úřadu Finma se vztahovala mimořádná legislativa, která byla přijata o víkendu 18. a 19. března, kdy byla dohoda o záchraně Credit Suisse sestavena. Obhájci odpisu dluhopisů AT1 rovněž poukazují na skutečnost, že drobné písmo v prospektu k těmto dluhopisům vždy upozorňovalo na možnost odpisu na nulu.

Tento týden se očekávají další žaloby, protože UBS má snahu si s dokončením transakce pospíšit. Některé právní kanceláře si vykládají třicetidenní lhůtu pro podání žalob jako 18. duben, zatímco jiné se domnívají, že pravidlo 30 dnů se vztahuje pouze na dny pracovní. Předseda představenstva UBS Colm Kelleher uvedl, že plánuje dokončit převzetí Credit Suisse v tomto čtvrtletí, konkrétně v květnu.

V USA končí za dva měsíce už třetí velká banka

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám