Článek
Prodloužení životnosti dukovanských bloků by tak podle ní mohlo pokrýt případné zpoždění při výstavbě nových bloků, zároveň však bude nutné posílit i další zdroje.
Klíčové pro případné prodloužení provozu jaderných bloků v Dukovanech bude podle Drábové takzvané periodické hodnocení jejich bezpečnosti. To se koná každých deset let a podle šéfky SÚJB jde o velmi důkladné kontroly nejen technologické části reaktorů, ale i kvalifikovaného personálu a dalších záležitostí důležitých pro provoz bloků.
Jaderná elektrárna v Dukovanech byla zprovozněna mezi lety 1985 až 1987. Povolení k provozu mají do roku 2035. Pokud budou jednotlivé reaktory vyhodnoceny při prohlídkách jako vyhovující, lze podle Drábové jejich životnost dále prodloužit. Nevyloučila přitom, že to může být i o více než jen deset let.
Drábová upozornila, že jaderná energetika zatím nemá moc zkušeností s provozem jaderných bloků nad 50 let. Připomněla, že například v USA pracují v případě tamních elektráren i s životností 80 let. Otázkou ale podle ní zůstává ekonomická udržitelnost provozu starších reaktorů.
Možnost prodloužení provozu jaderných bloků v ČR až na 70 let už začala prověřovat také společnost ČEZ, tedy za horizont roku 2050.
Pro Česko klíčový zdroj energie
Případné prodloužení provozu starších reaktorů by tak mohlo pokrýt případné zpoždění, které může nabrat výstavba dvou nových reaktorů v Dukovanech.
Ty by měla postavit korejská společnost KHNP, Krajský soud v Brně však nedávno předběžným opatřením zablokoval podpis finální dohody s Korejci. Učinil tak kvůli projednání žaloby francouzské EDF, která protestuje proti průběhu českého jaderného tendru.
První z nových reaktorů měl být zprovozněn v roce 2036, podle společnosti Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti, však zdržení finální dohody odsune všechny další části projektu.
Odklad, nebo dokonce zmražení stavby dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany přitom může přinést nejen miliardové škody, ale také vést k nedostatku elektrické energie v Česku, prohlásil na nedávné konferenci reVize Česka prezident Petr Pavel. Varoval, že pokud se nepodaří zajistit dostatek elektřiny za přijatelné ceny, nebude možný další hospodářský růst.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkony 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.
Z jaderných elektráren nyní pochází devět procent elektřiny ve světě, ještě v roce 1996 to bylo celosvětově 17,5 procenta. V EU z jaderných elektráren pochází přibližně jedna třetina vyrobené elektřiny. V Česku je podíl jaderných elektráren na celkové produkci elektřiny vyšší, kolem 40 procent.