Hlavní obsah

Další stávka na německé železnici začne už v sobotu

20. 8. 2021, 13:26
Novinky, ČTK, bož

Německo čeká po zhruba týdnu další stávka strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB). Potrvá od soboty do středy nadcházejícího týdne. Šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky v pátek oznámil, že stávku v sobotu zahájí strojvedoucí nákladních vlaků. V pondělí se potom ke stávce přidají strojvedoucí i z osobní dopravy.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Německo čeká po zhruba týdnu další stávka strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB).

Článek

Na rozdíl od předchozí stávky mají cestující více času se na výluku připravit a přizpůsobit jí svůj program. Přeprava zboží se zastaví v sobotu v 17 hodin. V osobní přepravě stávka začne v pondělí ve dvě ráno a skončí ve stejnou hodinu ve středu.

Odbory se snaží přinutit DB ke zvýšení mezd. Dráhy to pro letošní rok tváří v tvář ekonomické situaci odmítají.

Na německé železnici se stávkuje za vyšší mzdy

Ekonomika

„Stávkují za vyšší mzdy, za ochranu svých důchodů,” uvedl k motivacím stávkujících Weselsky s tím, že vztek členů odborového svazu na vedení firmy je velký.

Weselsky dále obvinil vedení firmy z nečinnosti, kdy stále před zástupce zaměstnanců nepředstoupilo s lepší nabídkou. Proto podle něj není jiná cesta než obnovení stávky.

V Německu začala stávka strojvedoucích. Část spojů do Česka byla zrušena

Evropa

GDL chce dosáhnout ještě v letošním roce navýšení mezd přibližně o 3,2 procenta a jednorázového příspěvku kvůli dopadům pandemie 600 eur (zhruba 15 300 korun). To dráhy odmítají a nabízejí vyšší mzdy od roku 2022. Dopravce argumentuje hospodářskými dopady pandemie nemoci covid-19.

Stávka před týdnem postihla i přímé spojení mezi Berlínem a Prahou, vlaky do české metropole tehdy vyjížděly až ze saského hlavního města Drážďany. Není vyloučeno, že doprava mezi Prahou a Berlínem bude znovu omezena.

Ačkoli poslední stávka železniční dopravu ochromila a na dálkových spojích jezdil jen každý čtvrtý vlak, nepovažovaly DB protest za úspěšný. Mluvčí DB Achim Stauss to vysvětlil tím, že z 20 tisíc strojvedoucích stávkovalo jen 5400. Weselsky to označil za manipulaci s čísly, protože třetina strojvedoucích byla na zákonem nařízeném odpočinku a další třetina měla dovolenou či pracovní volno.

Reklama

Související témata:

Výběr článků