Hlavní obsah

ČOI nařídila stáhnout nebezpečnou dětskou lampičku „Mimoň“

3. 9. 2018, 10:33

Česká obchodní inspekce (ČOI) nařídila stáhnout z trhu noční lampičku ve tvaru postavičky Mimoně vyrobenou v Číně. Podle inspektorů je kryt na baterie nedostatečně zajištěný, lze ho snadno otevřít a dítě by mohlo uvolněné baterie polknout či vdechnout, uvedl v pondělí mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Foto: ČOI

Dítě z lampičky z Číny snadno vyndá baterie

Článek

Lampička z měkčeného bílého plastu je veliká zhruba sedm centimetrů. Dole má pouzdro s nezajištěným krytem, ve kterém jsou tři knoflíkové baterie. Posuvným ovladačem se zapne svícení, při kterém hračka v pravidelných intervalech mění barvy osvětlení. Na vnitřní straně pouzdra na baterie je v plastu vylisována informace o zemi původu - Made in China. Výrobek je prodáván bez obalu a bez jakýchkoliv identifikačních údajů.

Norma o bezpečnosti hraček uvádí, že „knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů”.

„Tento požadavek platí pro všechny hračky a v případě noční lampičky Mimoň nebyl dodržen,” uvedl Fröhlich. Podle inspekce lze pouzdro, ve kterém jsou baterie lampičky uložené, otevřít bez nástroje pouhým zmáčknutím výčnělku na plastovém víčku.

ČOI proto uložila prodejci zákaz distribuce a stažení výrobků z prodeje, současně ji nahlásila do evropské databáze nebezpečných výrobků RAPEX.

Reklama

Související články

Výběr článků