Hlavní obsah

ČNB zvýšila úrokové sazby. Poprvé od února 2020

23. 6. 2021, 14:32 • Aktualizováno 23. 6. 2021, 15:47
Novinky, ČTK, bož

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Foto: Novinky

Vývoj základní sazby ČNB

Článek

Základní sazba (takzvaná repo sazba) upravuje výši úroku, za který si ČNB může půjčit peníze od bank, pokud chce snížit objem peněz v oběhu. Od této sazby se také odvíjí úročení spotřebitelských úvěrů.

Pro růst základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali čtyři členové rady ČNB. Jeden hlasoval pro růst o 0,5 procentního bodu, dva pro sazby beze změny.

Současně rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 25 bodů na 1,25 procenta, zatímco diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 24. června 2021.

KOMENTÁŘ: Inflaci umíme v případě potřeby zkrotit

Od výše lombardní sazby se odvíjí, za kolik si mohou banky od ČNB půjčit peníze. Diskontní sazbou centrální banka úročí přebytečnou likviditu, kterou si u ní banky mohou uložit.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. K dalšímu růstu sazeb by mohla ČNB podle analytiků přistoupit letos ještě dvakrát.

Rada sazby naposledy změnila loni 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.

Reklama

Výběr článků