Hlavní obsah

Číňané kvůli koronaviru přestali kupovat auta. Prodeje klesly o 92 procent

21. 2. 2020, 9:34 – Čína

Epidemie nového koronaviru téměř zastavila trh s auty v Číně. Prodej nových vozů se v první polovině února meziročně propadl o 92 procent. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z údajů Čínského svazu osobních automobilů (CPCA).

Foto: Tingshu Wang, Reuters

Na ilustračním snímku řidič taxi dezinfikuje vůz v Pekingu.

Článek

Ještě horší to bylo v prvním únorovém týdnu, kdy se prodeje aut v celé Číně propadly dokonce o 96 procent a denně se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel prodalo v průměru pouhých 811 vozů, uvádí Bloomberg.

„V prvních únorových týdnech bylo otevřeno velmi málo prodejen aut a navštěvovalo je velmi málo zákazníků,“ uvedl CPCA.

Ochromené čínské podniky nemají na výplaty

Epidemie koronaviru prohlubuje útlum, se kterým se čínský automobilový sektor potýká již delší dobu. Vloni prodej aut v Číně druhým rokem za sebou klesl.

Poptávku podkopalo zpomalování růstu ekonomiky, ke kterému přispěl mimo jiné obchodní spor mezi Pekingem a Washingtonem. Dalším důvodem bylo, že Čína výrazně snížila dotace na nákup elektromobilů.

SPECIÁL: Koronavirus 2019-nCoV

V lednu se prodej osobních vozů v Číně podle dřívějších údajů svazu výrobců automobilů (CAAM) propadl o 20 procent na 1,61 milionu vozů. Zaznamenal tak nejprudší pokles za osm let.

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. Odbory minulý týden vyjádřily obavy, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy.

Reklama

Související témata:

Související články

Nových iPhonů je nedostatek. Kvůli koronaviru

18. 2. 2020, 12:03

Společnost Apple přiznala, že nezvládne naplnit výhled tržeb pro druhé finanční čtvrtletí, které si stanovila minulý měsíc. Hlavním důvodem je výpadek dodávek...

Výběr článků