Hlavní obsah

Čína se chystá zrušit část summitu s EU

2:17
2:17

Poslechněte si tento článek

Čínská vláda má v úmyslu zrušit část dvoudenního summitu s lídry Evropské unie, který je plánován na konec tohoto měsíce. Je to jednou ze známek napětí mezi Bruselem a Pekingem, který se nejnověji projevil například uvalením cel na evropskou brandy.

Foto: Profimedia.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching při jednom z dřívějších setkání

Článek

Druhý den summitu v Číně, který by se měl konat 24. a 25. července, má být na žádost Pekingu zrušen, uvedla na základě svých zdrojů agentura Bloomberg.

„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Antonio Costa původně plánovali na setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Čchiangem v Pekingu odcestovat do Che-fej ve střední Číně na obchodní summit,“ napsala agentura. Setkání bude nyní probíhat pouze jeden den v Pekingu.

„Skutečnost, že by zrušili druhou část cesty, která byla obchodní částí cesty, je výmluvná,“ řekl Gerard DiPippo, zástupce ředitele RAND China Research Center. „Je to známka toho, že se více drží strategických otázek a méně se angažují v ekonomické oblasti.“

Si se snaží prezentovat jako spolehlivější partner než prezident USA Donald Trump, který si odcizuje americké spojence v otázkách od cel po obranu. Vztahy mezi Bruselem a Pekingem se však také staly napjatějšími kvůli dlouhodobým neshodám ohledně války na Ukrajině a čínské průmyslové politiky.

Nejnověji se napětí projevilo v rozhodnutí Pekingu uvalit na dovoz brandy vyráběné v Evropské unii cla až 34,9 procenta. Opatření se dotkne především francouzského koňaku. Důvodem je podle Číny dumping ze strany EU, podle některých ohlasů je to ale důsledek evropských cel na tamní elektromobily.

Obě strany již zrušily vlajkovou loď hospodářského a obchodního dialogu mezi EU a Čínou na vysoké úrovni a digitální fórum, uvedla minulý měsíc agentura Bloomberg. Toto ekonomické setkání by obvykle položilo základy pro summit lídrů, ale EU ho odvolala kvůli nedostatečnému pokroku v oblasti obchodu.

Když byl Wu Xinbo, ředitel Centra amerických studií na univerzitě Fudan v Šanghaji, dotázán na summit EU-Čína vzhledem k vyhlídce na jeho částečné zrušení, řekl, že je přesvědčen, že schůzka na vysoké úrovni mezi oběma stranami proběhne podle plánu.

„Čínská ministerstva zahraničí a obchodu na žádost o komentář okamžitě neodpověděla,“ dodal Bloomberg.

Výběr článků

Načítám