Hlavní obsah

Cigarety by měly zdražit na 200 Kč, žádají odpůrci kouření

2. 6. 2012, 7:07
Právo, Jiří Novotný

Cigarety teď v Česku zdraží o dvě až tři koruny na krabičku. Ani ty nejlacinější značky tak už nebudou v létě k mání za méně než 68 korun. Odpůrcům kouření se přesto zdají být cigarety příliš laciné a požadují je zdražit rovnou na 200 Kč.

Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Článek

„Vzhledem k růstu průměrné mzdy je dnes v ČR cena cigaret poloviční, než byla před dvaceti lety,“ tvrdí doktorka Alexandra Kmeťová z Centra pro závislé na tabáku I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle ní chybí účinné preventivní opatření, jímž by byla právě vysoká cena cigaret.

Stejný názor má Hana Rossová, ředitelka programu American Cancer Society, zaměřeného na kontrolu tabáku. Ta svůj požadavek zdražit nejméně na 200 Kč zdůvodňuje takto: „Kdyby kuřáci přestali kupovat cigarety, zvedla by se produktivita práce, a peníze vydávané za kuřivo by použili na jiné výrobky.“

Těmto názorům nahrává i statistika, podle níž v Česku kouří 29 procent lidí ve věku nad 15 let. Kuřáci se nezřídka vyskytují dokonce i mezi dětmi. Spotřeba cigaret neklesá – předloni i loni jich Češi vykouřili zhruba 21 miliard kusů.

Klesnou zisky a výnosy z cigaret

Představa, že by se prudkým zdražením prodej cigaret propadl, je ovšem děsivá nejen pro tabákové firmy, ale i pro ministerstvo financí. Jen loni totiž stát od kuřáků vybral na spotřební dani za tabákové výrobky 44,986 miliardy korun, a letos to má být ještě o 2,4 miliardy více. K tomu je nutné ještě připočítat daň z přidané hodnoty. Celkový roční výnos státu z kouření tedy výrazně přesáhne padesátimiliardovou hranici.

Minimální daň z jedné cigarety se od letošního 1. ledna zvedla o devět haléřů na 2,10 Kč. Podle směrnice Evropské unie má nejpozději v roce 2014 vzrůst ve všech členských zemích na 90 eur na 1000 kusů cigaret. Nyní to je v ČR po lednovém zvýšení spotřební daně 84 eur.

„Česká republika je povinna zajistit implementaci směrnice EU v plném rozsahu. Přikročí se k tomu ale ve dvou postupných krocích,“ sdělil už dříve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten již nechal vypracovat návrh další novely zákona o spotřební dani na tabákové výrobky, která má minimální sazbu na jednu cigaretu zvednout od 1. ledna 2014 na 2,28 Kč. Cigarety pak zdraží o dalších pět korun, a nebudou už v ČR k mání za méně než 73 Kč.

Tabákové firmy vítají postupné zvyšování cen

Tabákové firmy vítají, že vláda podporuje cestu postupných kroků. „Zřejmě si uvědomuje, že prudké jednorázové zdražení by ve skutečnosti daňové příjmy státu snížilo, protože by prudce stoupl prodej pašovaných a nelegálně vyráběných cigaret,“ řekl Právu jednatel Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Jednotný názor nemají ani výrobci Kalousek však také prosazuje zvýšení spotřební daně na jemně řezaný tabák, z něhož si lidé balí cigarety, z nynějších 1400 na 1800 korun za kilogram. Přitom si jej většinou kupují ti z kuřáků, kteří mají nejhlouběji do kapsy.

„Pokud chce stát od kuřáků získat ještě více peněz, neměl by zvyšovat zdanění tabáku, ale naopak uvalit vyšší daň na špičkovou kategorii cigaret, jako jsou třeba značky Davidoff či Marl­boro. Ty si kupují především bohatí lidé, pro něž by nebyl žádný problém zaplatit vyšší cenu,“ doporučuje Provazník.

Odpůrci kouření naopak sázejí na zdražení nejlevnějších cigaret, aby se staly pro děti a mládež cenově těžko dostupnými.

Na dotaz Práva, co říká takové možnosti, odpověděla členka představenstva Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová: „Vycházíme z toho, že všechny cigarety jsou stejně škodlivé, a proto neexistuje opodstatnění pro daňové úlevy, které u levných cigaret dosahují až 15 procent. Zároveň je nutné podotknout, že i Evropská unie se snaží srovnat úroveň zdanění cigaret tím, že stanovuje minimální daňový výnos z každé cigarety bez ohledu na cenu. Nevidíme proto důvod pro výrazné daňové zvýhodňování jednoho druhu cigaret a daňovou penalizaci jiného.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků