Článek
V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Spolupráci na vývoji modulárních jaderných reaktorů obě společnosti již dřív avizovaly, ČEZ se nedávno stal i akcionářem Rolls-Royce SMR, když v britské firmě koupil za několik miliard korun zhruba pětinový podíl.
Dohoda má podle Kříže zajistit až tři gigawatty bezemisní energie pro Česko. To odpovídá výkonu třech jaderných bloků v Temelíně.
Mluvčí dodal, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MW elektřiny, tedy přibližně tolik, jako jeden blok v Dukovanech.
„Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let,“ prohlásil.
Dohoda podle ředitele Rolls-Royce SMR Chrise Cholertona představuje důležitý krok vpřed v partnerství s ČEZ, který ukazuje společnou ambici a dokazuje, že společnosti postupují rychlým tempem při dalším rozvoji čisté a spolehlivé jaderné energie v České republice.
Kříž připomněl, že ČEZ nyní posuzuje další místa, kde by mohly modulární reaktory vyrůst.
„Jako vhodné se jeví lokality současných uhelných elektráren, například Tušimice v Ústeckém kraji,“ dodal.
Celkem chce firma takových reaktorů v Česku postavit až deset. Zároveň podle březnového prohlášení generálního ředitele Daniela Beneše usiluje o to, aby v Česku vznikly až dvě továrny na moduly pro malé jaderné elektrárny.