Hlavní obsah

Česko patří mezi evropské země nejvíce ohrožené otroctvím

19. 10. 2013, 21:46 • Aktualizováno 19. 10. 2013, 22:14

V rámci Evropy patří Česká republika mezi země nejvíce ohrožené moderním otroctvím. Společně s Maďarskem skončila naše republika na třetím místě, hůře jsou na tom pouze Albánie a Černá Hora na prvních dvou příčkách. Vyplývá to z indexu otroctví sestaveného organizací na ochranu lidských práv Walk Free Foundation.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

V celosvětovém žebříčku, který hodnotí 162 zemí světa, patří České republice 54. příčka, napsal dnes na svých internetových stránkách The Prague Post. Slovensko se spolu s Polskem a Chorvatskem dělí v rámci Evropy o osmou příčku a celosvětově skončily tyto státy na 61. příčce.

Podle Walk Free žije v Česku v moderním otroctví 37 817 z celkového počtu 10,5 miliónu obyvatel. Nejhorší odhad počítá s tím, že jich může být až 40 tisíc.

Foto: Walk Free Foundation

Riziko otroctví v Evropě (čím tmavší barva, tím větší riziko).

Podle organizace žije po celém světě v otrockých podmínkách 29,8 miliónu lidí, z toho 1,82 procenta je jich v Evropě. Země západní Evropy mají celkově nejnižší riziko zotročení ze všech regionů světa. Přispívá k tomu nízká úroveň korupce, nejnižší úroveň diskriminace vůči ženám, vysoký respekt k lidským právům a účinné a komplexní zákony proti otroctví.

Organizace do Evropy nezapočítává Rusko, které skončilo před Českou republikou. V celkovém hodnocení za Českou republikou skončily takové země jako Afghánistán, Bangladéš, Saúdská Arábie, Angola či Irák a Írán.

Foto: Walk Free Foundation

Riziko otroctví ve světě (čím tmavší barva, tím větší riziko).

Moderní otroctví

Walk Free Foundation zahrnuje do definice moderního otroctví nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí, dlužní otroctví, v rámci kterého jsou děti nuceny pracovat pro dospělé, kterým dluží jejich rodiče, či obchodování s lidmi. Index, podle kterého je sestaveno pořadí jednotlivých zemí, je kombinací několika ukazatelů, jako poměru zotročené populace, počtu dětských sňatků a úrovně obchodování s lidmi.

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá americká první dáma Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair či spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

Reklama

Související témata:

Výběr článků