Hlavní obsah

Nejvíce poboček pošta zruší v Moravskoslezském kraji, ubude jich 56

30. 3. 2023, 15:53 • Aktualizováno 30. 3. 2023, 19:45

Česká pošta zruší v polovině letošního roku nejvíce poboček v Moravskoslezském kraji, celkem 56. Následuje Praha s 35 poštami a Ústecký kraj, který přijde o 27 poboček. Nejméně poboček, jen osm, se bude rušit na Vysočině. Ve zbylých krajích bude Česká pošta rušit mezi 13 a 24 pobočkami. Vyplývá to z interního seznamu České pošty, který ČTK získala.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto Česká pošta. Na snímku pošta v Moravské ulici na Praze 2

Článek

Celkem se má kvůli úsporám počet poboček k 1. červenci snížit o 300 na 2900. Návrh vládního nařízení, které to umožní, bude zřejmě příští týden schvalovat vláda.

Česká pošta seznam konkrétních rušených pošt zveřejní v pátek. Starostové by se měli o rušených pobočkách ve svých obcích dozvědět dnes datovou zprávou od České pošty.

V dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, jsou zmíněna města napříč Českem. Rušení pošt by se mělo týkat 115 měst a obcí.

Česká pošta je na tom bídně a hrozí jí insolvence

Ve velkých městech, jako je Hradec Králové nebo Olomouc, má ubýt sedm poboček, o pět pošt méně budou mít České Budějovice, Liberec nebo Havířov, v Pardubicích, Karlových Varech, Karviné, Opavě nebo Kladně podnik zavře po čtyřech pobočkách.

„Vyvoláme s poštou jednání“

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) to považuje za velkou nehoráznost.

„Situace je o to horší, že jsme se to dozvěděli z médií, nikdo z vedení pošty či z ministerstva vnitra tuto věc s námi neprojednal. Plán ministra Rakušana bude mít velký dopad na nás všechny. S tímto krokem nesouhlasíme a vyvoláme s poštou jednání,“ avizoval primátor, který dodal, že neví, o které čtyři poštovní pobočky se jedná.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve středu schválil vypořádání připomínek k návrhu snížení počtu pošt pro vládu.

„Vypořádání bylo schváleno Radou ČTÚ ve středu tak, aby byl ze strany ČTÚ legislativní proces urychlen v jeho částech, kde to je možné. Nyní bude návrh vypořádání projednán s připomínkujícími subjekty. Stále platí, že poté je třeba, aby návrh projednala ještě Legislativní rada vlády,“ řekla mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců ze zhruba 25 000 lidí. S odbory má vedení podniku propouštění projednávat v první polovině dubna.

„Považujeme to však jen za další úsporné opatření v řadě, které beze změny systému financování veřejných poštovních služeb nic nevyřeší,“ uvedla ve středu předsedkyně největších poštovních odborů Jindřiška Budweiserová.

Pošty se mají rušit ve větších obcích nad 2500 obyvatel, kde je více poboček. Docházková vzdálenost na nejbližší poštu stoupne ze dvou na tři kilometry. Propouštěným zaměstnancům firma nabídne jinou pracovní pozici nebo rekvalifikaci.

Loňská ztráta 1,5 miliardy

Rušením poboček chce pošta snížit ztrátu. Ta za loňský rok dosahuje 1,5 miliardy korun. Pokud by pošta nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci.

Součástí rušení pošt je i zrušení až 2269 pracovních pozic. Z nich je ale část neobsazená, proto pošťáků odejde výrazně méně. Podnik bude také nabízet rekvalifikace nebo jiná místa.

Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty.

Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Celý proces má být hotový v roce 2025 a vyjde na víc než osm miliard Kč.

Česká pošta rozdá 1600 výpovědí

Reklama

Související témata:

Výběr článků