Hlavní obsah

Černý den pro Teslu. Její akcie za den ztratily pětinu hodnoty

8. 9. 2020, 18:48

Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla v úterý po zahájení obchodování klesla až o pětinu, nejvíce za jeden den od února. Kolem 17:00 SELČ odepisovaly akcie bezmála 15 procent. V pátek nebyla Tesla překvapivě zařazena do akciového indexu Standard & Poor's 500.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Zakladatel společnosti Tesla Elon Musk

Článek

Propad akcií výrobce elektromobilů začal už před zahájením seance a umocnilo jej oznámení americké automobilky General Motors (GM), že se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola. Firmy ve společném sdělení uvedly, že do konce roku 2022 zahájí výrobu pick-upu s elektrickým a vodíkovým pohonem. Vůz dostal název Badger.

Krátce po 17:00 SELČ si akcie GM připisovaly 8,6 procenta, zatímco tituly výrobce Nikola rostly o 40 procent.

Analytici veskrze čekali, že se Tesla do indexu S 500 dostane. Společnost totiž v červenci ohlásila čtvrté ziskové čtvrtletí za sebou, čímž odstranila největší překážku svého případného zařazení.

Tesly jsou moc drahé, říká Musk a naznačuje hatchback evropského střihu

AutoMoto

Společnost S Dow Jones Indices místo toho do indexu zařadila internetového prodejce Etsy, výrobce polovodičů Teradyne a farmaceutickou technologickou firmu Catalent.

Vyjmenované společnosti jsou menší než Tesla, ale mají za sebou soustavnější období ziskovosti. Například Etsy vykázala 13 ziskových kvartálů za sebou.

"Na jednu stranu pokles akcií plyne z toho, že Tesla nebyla zařazena do S 500, ale na druhou stranu představuje propad normalizaci ohodnocení společnosti," konstatoval analytik Frank Schwope ze společnosti Nord LB.

Tesla předstihla Toyotu a je nejhodnotnější automobilkou světa

AutoMoto

Reklama

Související témata:

Výběr článků