Hlavní obsah

Bývalý bankéř UBS se chce přiznat, že pomáhal Američanům s daňovými úniky

11. 2. 2014, 10:54 – Fort Lauderdale

Bývalý bankéř švýcarského finančního kolosu UBS Martin Lack, který je ve Spojených státech obviněn z napomáhání daňovým únikům bohatých Američanů, se s prokurátory dohodl, že přizná svou vinu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentů, které publikoval floridský soud.

Foto: Profimedia.cz

Švýcarská banka UBS

Článek

Lacka obžalovaly americké úřady v roce 2011 ze zločinného spolčení se záměrem spáchat daňový podvod na Spojených státech. Lackův obhájce a zástupce Ministerstva spravedlnosti USA požádali minulý týden federální soud ve Fort Lauderdale o stanovení termínu pro přiznání viny. Soudce William Dimitrouleas stanovil v této věci termín slyšení na 26. února.

Americké úřady vedou široké vyšetřování řady švýcarských a mezinárodních bank s aktivitami ve Švýcarsku, aby je usvědčily, že pomáhaly Američanům ukrývat jejich peníze, aby se v USA vyhnuli daním. Největší švýcarská banka, která je také největším světovým správcem finančních aktiv bohatých lidí, za to v USA dostala pokutu 780 miliónů dolarů (15,7 miliardy korun) a souhlasila s předáním jmen amerických klientů s anonymními konty, aby se vyhnula trestnímu stíhání. Dohoda se Spojenými státy znamenala první částečné prolomení švýcarské tradice bankovního tajemství.

Před Lackem obviněn další manažer

Americké úřady už v roce 2008 obvinily dalšího předního manažera UBS Raoula Weila z toho, že pomohl 17 tisícům Američanů ukrýt celkem 20 miliard dolarů, a vydaly na něj mezinárodní zatykač. Weila loni v říjnu zadržela italská policie v Bologni a bankéř souhlasil se svým vydáním do USA. Zdůraznil, že se cítí nevinen a chce to prokázat u soudu. Soud ve Fort Lauderdale tento měsíc odložil proces s ním o osm měsíců na říjen.

V Lackově případu obžaloba cituje jeho práci s devíti americkými klienty. Lack prý svým klientům z USA také radil, aby se nezapojovali do federálního programu dobrovolného podání informací o minulých daňových únicích. Lack i Weil pracovali v UBS v divizi správy majetku bohatých zahraničních klientů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků