Hlavní obsah

Bulharsko uskutečnilo razie v českých energetických společnostech

28. 3. 2013, 14:19 – Sofia • Aktualizováno 28. 3. 2013, 15:01

Bulharský antimonopolní úřad sdělil, že uskutečnil razie v sídlech českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Informovala o tom agentura Reuters. Úřad má totiž podezření, že firmy navzájem spolupracují s cílem zabránit spotřebitelům měnit distributory elektřiny.

Foto: Petr Horník, Právo

Pražské ústředí společnosti ČEZ

Článek

Bulharský úřad sdělil, že akci, při níž byly ve firmách zajištěny dokumenty, dohodl s antimonopolním orgánem Evropské komise.

„Jsme si naprosto jisti, že nenarušujeme žádná pravidla hospodářské soutěže, protože jednáme zcela v souladu s legislativním rámcem Bulharské republiky, který bohužel větší liberalizaci a otevření trhu prakticky neumožňuje. Antimonopolnímu úřadu nicméně poskytujeme plnou součinnost,“ uvedla pro Novinky mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

Bulharská prokuratura již koncem února zahájila zevrubnou kontrolu českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské firmy EVN.

Zaměstnanci prokuratury spolu s daňovými inspektory tehdy oznámili, že výsledky prověrek veškeré činnosti těchto firem budou známé v polovině března, prokuratura pak ale později termín odložila na 3. dubna.

ČEZ spolu s dalšími dvěma distribučními firmami čelí kritice značné části Bulharů, kteří je obviňují ze skokového zvýšení cen elektřiny. ČEZ také čelí hrozbě odebrání licence. Česká firma veškerá obvinění odmítá.

Počátkem března požádal bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov o odebrání licence ČEZu. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků