Článek
„Významné historické postavy, jako je Sir Winston Churchill na současné pětilibrovce, se na těchto bankovkách objevují od roku 1970, ale mohly by být na ústupu,“ uvedl server BBC s tím, že se Bank of England na případná nová témata, jako jsou příroda, inovace nebo klíčové události v historii, dotazuje tamních občanů.
To podle serveru zvyšuje možnost, že se v další sérii bankovek objeví třeba ptáci nebo mosty.
Panovnice Alžběta II. se objevuje na bankovkách Bank of England od roku 1960. Nyní přišly do oběhu libry s králem Karlem III. Obrazy historických postav, počínaje Williamem Shakespearem, byly poprvé na reverzní straně o deset let později. „Občas tato rozhodnutí přivedla banku do těžké situace. Absence jakýchkoli žen kromě královny Alžběty II. na bankovkách v roce 2013 vyvolala obrovský odpor,“ píše BBC.
Nyní britská centrální banka navrhuje, aby se návrhy bankovek příští série posunuly k novému tématu. I když významné historické postavy zůstávají jednou z možností, mezi další možná témata navrhovaná bankou patří architektura a památky, jako jsou slavné budovy nebo hrady, umění, kultura a sport, včetně jídla, filmu a románů, významné události v historii, inovace, jako jsou technologie nebo objevy, příroda, zvířata nebo přírodní scenérie.
„Bankovky jsou více než jen důležitým platebním prostředkem. Jsou symbolickým vyjádřením naší společné národní identity a příležitostí k oslavě Spojeného království,“ uvedla Victoria Clelandová, hlavní pokladní centrální britské banky, jejíž podpis se na bankovkách objevuje.
„Jsem opravdu zvědavá, jaká témata by veřejnost ráda viděla zastoupena,“ dodala s tím, že samozřejmě není vyloučeno, že se bude pokračovat i ve vypodobňování historických postav. Chtěla však tuto možnost rozšířit. Například bankovky vydané ve Skotsku a Severním Irsku již nesou vyobrazení památek a zvířat, jako jsou třeba vydry.