Hlavní obsah

Britové budou do HDP počítat i prostituci a prodej drog

30. 5. 2014, 15:33

Velká Británie bude do velikosti ekonomiky započítávat prostituci a prodej drog. Jde o jednu ze změn v rámci úpravy metodiky výpočtu. Revize, plánovaná na září, prý zvýší velikost ekonomiky až o pět procent.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Tamní statistici uvedli, že prostituce a drogy zvýší hrubý domácí produkt (HDP) Británie za rok 2009 o deset miliard liber (asi 337 miliard korun).

Je to poprvé, kdy se britští statistici pokoušejí změřit jinou oblast nezákonné činnosti než pašování cigaret a alkoholu. Britský statistický úřad odhaduje, že prostituce zvýší britský HDP za rok 2009 zhruba o 5,3 miliardy liber, obchod s drogami pak o 4,4 miliardy liber.

Statistici v analýze podle listu Financial Times vycházejí z toho, že každá z odhadem 60 900 prostitutek v Británii měla tehdy kolem 25 klientů týdně a za své služby si účtovala průměrně 67,16 libry. Kromě toho bylo v zemi v témže roce odhadem 38 000 uživatelů heroinu. Gram stál na černém trhu 37 liber a drogy se prodalo za 754 miliónů liber.

Británie není zdaleka jediná

Evropští statistici doporučují, aby státy zahrnuly do výpočtu velikosti ekonomiky i nelegální transakce, které probíhají se souhlasem zúčastněných stran. S prostitucí a obchodem s drogami už počítají Estonsko, Finsko, Norsko, Rakousko, Slovinsko a Švédsko.

Italský statistický úřad minulý týden oznámil, že do velikosti ekonomiky začne započítávat mimo jiné prostituci a prodej kokainu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků