Hlavní obsah

Británie měla v březnu zásoby plynu jen na šest hodin

24. 5. 2013, 14:47 – Londýn

Nad Británií se v březnu vznášela reálná hrozba, že se ocitne bez zemního plynu. Podle jednoho z vysokých energetických úředníků měla v zásobnících plyn jen na šest hodin. Uvedl to v pátek na svých internetových stránkách list The Financial Times.

Foto: Konstantin Chernichkin, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Opravdu jsme měli ve skladišti zásoby plynu jen na šest hodin,“ uvedl ředitel pro energetiku a infrastrukturu v rámci majetku koruny, tzv. Crown Estate, Rob Hastings. Pokud by podle něj klesly níže, znamenalo by to přerušení dodávek.

Velkoobchodní ceny plynu v Británii koncem března stouply na nový rekord kvůli technické závadě, která dočasně přerušila provoz jednoho z hlavních dovozních plynovodů. Přerušení přišlo v době, kdy byla úroveň zásob nízká, protože přetrvávající zimní počasí zvýšilo poptávku po plynu, upozornily The Financial Times (FT).

Prudký růst cen plynu v březnu ukázal, jak je Británie náchylná na přerušení dodávek, když její vlastní těžba klesá a země je stále více závislá na dovozu, zvláště z Norska a Nizozemska. Británie byla kdysi schopná uspokojit poptávku vlastní těžbou v Severním moři, v roce 2004 se však stala čistým dovozcem plynu.

Nízká kapacita, rozmanité zdroje

Země má podle FT rovněž relativně nízkou úroveň zásobníků plynu. Někteří analytici doporučují, že by se kapacita zásobníků měla do roku 2020 zdvojnásobit, aby si Británie zajistila dostatek plynu na zimu, kdy poptávka dosahuje vrcholu.

S Hastingsovým varováním před nebezpečím, kterému Británie v březnu čelila, však nesouhlasí někteří další odborníci. „Je pravda, že v zásobnících nezbyl velký objem plynu, ale to na konci zimy není nikdy,“ řekl FT výkonný ředitel National Grid Nick Winser.

Británie má sice podle něj v mezinárodním měřítku nízkou kapacitu zásobníků, má však také velmi rozmanité zdroje dodávek, a tak je odolná vůči náhlým výpadkům. Poptávka po plynu v březnu se podle Winsera pohybuje kolem 350 až 370 miliónů metrů krychlových denně a Británie je schopná dovézt 530 miliónů metrů krychlových denně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků