Hlavní obsah

Bohemia Energy: Soud zamítl zablokování 800 milionů

16. 11. 2021, 15:10

Městský soud v Praze zamítl návrh na předběžné opatření, kterým chtěl insolvenční správce Jaroslav Brož zablokovat 800 milionů korun z majetku společnosti Bohemia Energy ve prospěch podnikatele Tomáše Bárty. Informovala o tom PR manažerka Bohemia Energy Hana Novotná. Peníze jsou podle ní určeny na vrácení přeplatků za energie klientům firmy, která v říjnu ukončila činnost.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Logo společnosti Bohemia Energy na pobočce zákaznického centra

Článek

Vyjádření Brože, který se podle mluvčí proti rozhodnutí odvolal, ČTK shání.

Městský soud v Praze podle Novotné koncem října pokus zablokovat peníze na účtech firmy zamítl jako neodůvodněný. "Návrh na zablokování 800 milionů korun přišel bezprostředně poté, co se společnost Bohemia Energy veřejně zavázala klientům vrátit veškeré přeplatky a následně také peníze posílat na jejich účty,“ uvedla mluvčí.

Dodala, že insolvenční správce podle názoru firmy hájí zájmy podnikatele a majitele skupiny Credit One Petra Bujnocha, která se zabývá vymáháním pohledávek. Bárta se v minulosti přel s Bohemia Energy o údajný desetinový podíl ve společnosti. Po krachu jeho skupiny EMTC se stal předsedou věřitelského výboru právě Bujnoch, který je Bártovým největším věřitelem.

Poškození věřitelé firem ze zkrachovalé skupiny EMTC založili spolek

Ekonomika

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu 13. října. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu více než 600 tisíc zákazníků, plyn téměř 300 tisíc. Klienti ze zákona přešli do režimu tzv. dodavatele poslední instance, stovky tisíc z nich již podle informací energetických firem uzavřely smlouvy s novými dodavateli.

Pád skupiny EMTC je jednou z největších dluhopisových kauz Česka. Insolvenční správce EMTC Jaroslav Brož na to upozornil ve své zprávě soud. Dluhopisový program EMTC naplňuje podle Brože znaky tzv. Ponziho schématu, kdy existující dluhopisy byly opakovaně vypořádány z peněz získaných z další emise dluhopisů.

Věřitelský výbor ovládl Petr Bujnoch. Ten má v insolvenčních řízeních skupiny EMTC přihlášeny pohledávky přesahující 700 milionů korun. Jeden z věřitelů však na schůzi upozornil na to, že mu Bárta nezákonným způsobem vyplatil milionové sumy, a to v době, kdy se již nacházel v úpadku. Tímto způsobem mohlo podle něho dojít ke krácení práv ostatních věřitelů, mezi něž patří i stovky dluhopisových investorů. Mimo majetkovou podstatu mu měly být vyplaceny prostředky přesahující 150 milionů korun.

Reklama

Výběr článků