Hlavní obsah

Banky budou muset detailněji informovat o pojištění vkladů

28. 9. 2015, 10:34

Banky budou muset daleko podrobněji informovat klienty o tom, zda a jak jsou jejich vklady pojištěny. Počítá s tím návrh zákona, který vláda předložila poslancům v souvislosti se zákonem o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Zákon se mění kvůli zapracování evropské směrnice.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

Kromě informací o systému pojištění vkladů budou muset klientovi podrobně popsat, jak celý systém funguje. Informace mu poskytnou ještě před uzavřením smlouvy nebo přijetím vkladu. Banky budou zprávy poskytovat na výpisu z účtu a také klienta odkážou na přehled, v němž budou informace podle vyhlášky České národní banky. Klient bude muset v bance podepsat potvrzení, že informace obdržel.

V současné době musí banka uvést v informaci o svých službách, zda se na vklady vztahuje pojištění a jaký je jeho limit, uvedl právník Fondu pojištění vkladů Tomáš Hejduk. Musí také informovat o tom, jak se z fondu vyplácejí náhrady a jak se nároky na ně uplatňují.

Podle současného zákona jsou pojištěny vklady občanů i firem, s výjimkou mezibankovních vkladů bank a dalších finančních institucí. Pojištění se nevztahuje například na důchodové spoření nebo životní pojištění. Pojištění zahrnuje vklady u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen. Vklady jsou pojištěné v celém rozsahu, nejvýše však do 100 tisíc eur, tedy asi 2,7 miliónu korun.

Podle navrhované změny zákona by v případě krachu banky lidé měli dostat rovněž nejvýše 100 tisíc eur, v určitých případech dokonce až 200 tisíc eur (asi 5,4 miliónu korun). Definována mají být také nová pravidla pro obce s příjmy nad 500 tisíc eur. Lhůta pro vyplácení náhrad se zkrátí z nynějších 20 na sedm dní.

Reklama

Výběr článků