Hlavní obsah

Bankrot OKD se blíží, tvrdí sám její majitel

28. 4. 2016, 15:29

Černouhelná společnost OKD má hotovost do poloviny května. Nedohodne-li se do té doby firma se státem, bude muset podat návrh na konkurz. Novinářům to ve čtvrtek řekl generální ředitel společnosti New World Resources (NWR) Gareth Penny, uvedla agentura Reuters. NWR je majitelem OKD.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník NWR, majitelky černouhelných dolů. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group.

Článek

Penny dále uvedl, že je možné stále ještě najít pro situaci kolem OKD řešení. Společnost ale potřebuje mít jasný závazek vlády k jednání, který dosud neobdržela, dodává Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Šéf NWR Gareth Penny

V pátek vyprší termín, do kdy vedení OKD požaduje dohodu se státem na restrukturalizaci firmy, jinak zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti.

Ultimátum v pondělí zveřejnila právě NWR. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. O víkendu AHG informovala, že státu nabízí prodej OKD za „méně než čtyři miliardy korun”, což ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) vzápětí kategoricky odmítl. [celá zpráva]

Ve hře je i znárodnění

Mládek později dodal, že vláda do pátku neučiní v otázce OKD žádný krok, sejde se až na pravidelném zasedání v pondělí. Podle něho jsou stále reálné všechny varianty řešení situace včetně znárodnění. Znárodnění jako nejlepší variantu řešení navrhl i prezident Miloš Zeman. Ekonomové ale upozorňují na to, že Česku by v takovém případě hrozily arbitráže, když má OKD zahraniční vlastníky.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že vláda nyní žádnou nabídku na převzetí OKD dávat nebude. "Není to na pořadu dne," uvedl vicepremiér. To, zda je dohoda s AHG možná, komentovat nechtěl. "Nechceme akceptovat žádná ultimáta, jde o privátní společnost," podotkl.

Foto: David Ryneš, Novinky

Vývoj cen akcií NWR na pražské burze

Myslíme si, že bilance OKD není špatná, ale je zatížena garancemi za dluhy jejích majitelů. Pokud by o ně byla očištěna, tak si myslím, že může celkem slušně fungovat, dodal Babiš.

Související témata:

Foto: Petr Horník, Právo

Finančník Zdeněk Bakala

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 miliónů korun o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Reklama

Související články

Výběr článků