Hlavní obsah
Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník NWR, majitelky černouhelných dolů. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group. Foto: Jan Handrejch, Právo

Majitelé OKD chtějí za prodej dolů miliardy a dali vládě nůž na krk

Vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci. Společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, to v pondělí uvedla na svých webových stránkách. Skupina AHG, nový majitel dolů, už v neděli uvedla, že ministrům nabídla prodej černouhelné firmy za méně než čtyři miliardy korun.

Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník NWR, majitelky černouhelných dolů. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group. Foto: Jan Handrejch, Právo
Majitelé OKD chtějí za prodej dolů miliardy a dali vládě nůž na krk

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v reakci označil současné počínání AHG za „brutální nátlak” majitelů nebonitních (bezcenných) akcií.

„Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc," řekl. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách
Andrej Babiš, ministr financí

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) není možné, aby vládě někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD. Stanovení termínu označil za vydírání.

„Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč,” uvedl Babiš. Stát podle něj není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je.

Investoři jsou „k dispozici”

„Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna,“ řekl mluvčí AHG Roman Pařík.

„Nové zákony nevyřeší provozní nebo finanční problémy společnosti OKD a diskuse o znárodnění pouze vystraší zahraniční investory,“ dodal s narážkou na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který nedávno prohlásil, že nejvhodnějším řešením by podle něj bylo znárodnění podniku. [celá zpráva]

Investoři apelují na vládu, aby s nimi ještě do středy jednala a hledala oboustranně přijatelné řešení
Roman Pařík, mluvčí AHG

AHG také potvrdila, že se v pondělí uskuteční schůzka zástupců vlády s vedením OKD.

„Ministři budou mít příležitost klást libovolné závěrečné otázky, než ve středu podají zprávu na zasedání vlády. Investoři jsou nadále k dispozici a apelují na vládu, aby s nimi ještě do středy jednala a hledala oboustranně přijatelné řešení současné krize, které povede ke stabilizaci společnosti OKD,” dodal Pařík.

Ohroženy tisíce míst

Miliardář a dlouholetý spolumajitel NWR Zdeněk Bakala svůj akciový podíl ve firmě na konci letošního února bezplatně předal zbývajícím vlastníkům. [celá zpráva]

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 miliónů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků