Hlavní obsah

Babišova firma chemicky zlikvidovala úrodu zemědělci na jižní Moravě

16. 6. 2015, 15:05

Firma Agro Jevišovice, která patří holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, chemicky zlikvidovala úrodu zemědělskému podniku Agro Boskovštejn Bohumíra Rady. Mezi oběma společnostmi trvá dlouhodobý spor o půdu, kterou Rada osel, podle Agrofertu však protiprávně.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Ilustrační foto

Článek

Na případ upozornil server Deník Referendum a v pondělí o něm informoval pořad Reportéři ČT.

„10. května dopoledne na naše pozemky přišli postřikovači společnosti Agro Jevišovice, totálním herbicidem nám zničili úrodu na 115 hektarech pšenice a 172 hektarech kukuřice. Tyto pozemky byly pod řádnou podnájemní smlouvou,“ řekl Novinkám Rada. Při postřiku firma podle něj použila agresivní herbicid Roundup. Škodu odhadl na více než čtyři milióny korun a na společnost chystá trestní oznámení.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky však firma postupovala oprávněně. „Své pozemky s péčí řádného hospodáře ošetřila běžným schváleným neselektivním herbicidním přípravkem,“ uvedl Agrofert v tiskovém prohlášení.

Rada to považuje vyloženě za truc proti jeho osobě. „Zničili pšenici, zasadili tam kukuřici, která ani jim ekonomicky nenese, jen aby mě zlikvidovali,” tvrdí.

Ke sporu se vyjádřil i majitel holdingu a ministr financí Andrej Babiš (ANO): „Rada je manipulátor, podvodník a lhář. Agrofert má s ním několik soudů a vydal k tomu tiskové prohlášení, tak se na něj s důvěrou obraťte,“ napsal Právu v textové zprávě.

„Můžu vám poslat článek, kde o mně Babiš někdy v roce 2006 prohlásil, že Rada je velice dobrý manažer a že si ho váží. Když vás ten člověk potřebuje, tak vám maže med kolem huby, a když vás nepotřebuje, tak jste u něho darebák, hajzl a podvodník,” reagoval Rada. „Nevím o žádné žalobě, která by byla vůči mně ze strany Agrofertu, informoval jsem se na okresním soudu,” dodává.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr financí Andrej Babiš

Babiš podepsal memorandum

Stará smlouva o pronájmu půdy mezi Radou a Agrem Jevišovice zanikla před 1. říjnem 2014 podle nového zákona. Podle Hanzelky však Rada musel vědět už předem, že smlouva zanikne, a proto tím, že pole osel, jednal protiprávně.

„Společnost AGRO Jevišovice i přes toto neoprávněné jednání p. Rady opakovaně nabízela p. Radovi nadstandardní finanční náhradu za vrostlé rostliny a vyčerpala veškeré možnosti, které by mohly vést k dohodě o řešení vzniklé situace. P. Rada žádnou z nabídek nepřijal,“ stojí v prohlášení Agrofertu. Likvidaci úrody pak Hanzelka považuje za zákonný postup. Rada však uvedl, že nabídka byla hluboko pod cenou nákladů.

Spory začaly v roce 2011, kdy Radova společnost Agro Jevišovice spadla do insolvence a on ji v tomtéž roce prodal Babišovu holdingu. Firma si ponechala svůj název a s nově založeným Radovým Agrem Boskovštejn uzavřela memorandum, které podepsal sám Babiš a podle něhož bude Radovi pronajímat 1500 hektarů půdy.

K tomu však nedošlo. Agro Jevišovice smlouvu neregistrovalo na pozemkovém úřadě, protože dotyčné pozemky mu podle Reportérů ČT fakticky nepatřily, ale pronajímalo si je od koncových majitelů. Učinilo tak až u další smlouvy, která však vznikla v době, kdy se Rada dostal do osobních problémů a souhlasil s ústupkem na 1200 hektarů. Ani ty však zemědělec nedostává a hospodaří na necelých 800 hektarech.

Podle Hanzelky jsou obchodní vztahy mezi oběma firmami komplikované.

Reklama

Související témata:

Výběr článků