Hlavní obsah

Babiš zná zahraniční firmy, které by chtěly zpracovávat české lithium

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce uložit státnímu podniku Diamo, aby prozkoumal česká ložiska lithia. Řekl to před středečním jednáním vlády. Uvedl také, že zná zahraniční firmy, které by chtěly zpracovávat lithium v Česku. Memorandum o těžbě suroviny, která se využívá při výrobě baterií, považuje za nesmyslné a neplatné. Podle něj má lithium těžit stát.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Článek

„Chceme zjistit, kolik toho lithia máme. Chceme dát úkol Diamu, aby začal dělat průzkum,“ uvedl Babiš.

Dodal, že zná zahraniční firmy, které by chtěly zpracovávat lithium v Česku. Jde podle něj o korejskou a belgickou firmu, nejmenoval je ale.

Premiér také řekl, že chce s ministrem průmyslu Tomášem Hünerem (za ANO) probrat jeho jednání s těžaři a jeho návrh dodatku k memorandu o těžbě lithia. Podle Babiše nepostupoval Hüner správně, když nejprve neinformoval vládu, jak měl za úkol.

Memorandum s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) uzavřel předchozí ministr průmyslu loni na podzim. Podle Babiše je třeba postupovat tak, aby nebyl stát žalovatelný.

„My, kdybychom nyní smlouvu vypověděli, bychom řekli, že je platné. Já říkám, že je neplatné,“ uvedl.

Lithium v Česku
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.
Zdroj: ČTK

Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři řekl, že Česko uzavře do týdne k memorandu dodatek. „Je to nějaký návrh o tom, že je to neplatné. Musíme přesně formulovat ta slova," konstatoval. V souvislosti s investicemi, které už firma do průzkumu dala, uvedl, že jde o riziko podnikání. Opakovaně zdůraznil, že nejde o australskou firmu.

EMH v lednu oznámila, že poskytla českým úřadům právní analýzu dokládající, že je australským podnikatelským subjektem. Podíl australských akcionářů na kapitálu společnosti podle ní činí více než 82 procent. Generální ředitel EMH Keith Coughlan už v říjnu řekl, že EMH je společností se sídlem v australském Perthu. Jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými sněmovními volbami. Memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. V týdnu před volbami se kvůli němu sešla mimořádně Sněmovna. Čtvrteční jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám