Článek
Trumpova agresivní celní politika platí teprve několik týdnů, a i když prezident už v mnoha ohledech od drakonických tarifních sazeb dočasně ustoupil, tak jsou tato zjištění známkou toho, že Trumpova ekonomická agenda by mohla mít dlouhodobé dopady, míní The Guardian.
Trumpova administrativa se sice snaží mladým rodinám s dětmi jít naproti, když plánuje prosadit zavedení „dětského bonusu“ ve výši pěti tisíc dolarů (přibližně 112 tisíc Kč) pro novopečené matky, Trumpova hospodářská politika je ale hlavním kamenem úrazu těchto ambicí.
Z těch, kteří v letošním roce původně plánovali mít dítě, skoro dvě třetiny říkají, že současná ekonomika nějakým způsobem ovlivnila jejich plány, protože si buď nemohou dovolit mít dítě (32 %), nebo se v současném ekonomickém prostředí cítí nepohodlně (33 %).
Hned 42 procent z dotázaných také uvedlo, že si letos chtějí koupit dům, nicméně 75 procent z nich přiznalo, že je současná ekonomika vykolejila. Jak přitom The Guardian upozorňuje, koupě domu byla dlouhou dobu považována za měřítko amerického snu. Nyní se ale pro mnoho Američanů stává tento sen čím dál nedostupnější.
Na vině jsou rostoucí životní náklady: 65 procent Američanů v průzkumu, jehož se koncem dubna zúčastnilo 2 102 dospělých jedinců, uvedlo, že podle nich životní náklady od začátku roku vzrostly, přičemž polovina uvedla, že je obtížnější za ně platit.
Naprostá většina (78 %) uvedla, že v posledních několika měsících zaznamenala zvýšení cen potravin, zatímco 60 procent uvedlo, že si všimli dražších pravidelných měsíčních účtů a každodenních nezbytností.
Ačkoliv Trump prohlásil, že jeho cla „udělají Ameriku opět bohatou“, zdá se, že mu to věří jen málo lidí. Samotná cla se totiž umístila na prvním místě v seznamu věcí, o kterých se Američané domnívají, že letos pravděpodobně finančně poškodí jejich domácnost. Myslí si to bezmála třetina z nich. Přibližně pětina je toho názoru, že nejvíce jim uškodí vládní politika.