Článek
Lístky na plavbu v Edmundově soutěsce budou k zakoupení pouze v daný den v informačním centru v budově obecního úřadu. Obec ještě před první jízdou zavřela vstup do soutěsky, za most nainstalovala bránu. Lidé se tak k lodičkám dostanou jen s průvodcem.
Pramici s lidmi vyvezl na vodní hladinu poprvé po třech letech převozník Antonín Podaný. „Je to jako se vrátit domů,“ podotkl spokojeně.

Jako první se lodičkami svezli obyvatelé obce a místní podnikatelé.
Starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) byla po první plavbě v Edmundově soutěsce nadšená. „Lidi byli spokojení a chválili to. Samozřejmě budeme chtít navyšovat počty návštěvníků. Jedná se o nový zkušební provoz po třech letech a opravdu musíme být obezřetní a opatrní,“ zdůraznila starostka.
Aby soutěska mohla být opět alespoň částečně zprovozněna, bylo podle ní potřeba odstranit ze svahů lemujících říčku stovky ohořelých kmenů stromů a uvolněných kamenů ze skal.

Jako první se lodičkami svezli obyvatelé obce a místní podnikatelé.
Cesta kaňonem k přístavišti a samotná soutěska budou pod bedlivým dohledem dendrologa a geologa. „Máme nastavená pravidla, že každý měsíc budou probíhat kontroly a po větším dešti nebo velkém větru tam proběhne extra prohlídka,“ ujistila Horáková.
Obec, která plavby provozuje, přišla kvůli uzavření soutěsky o miliony korun. Pozastavila investice, propustila některé zaměstnance.

Pramici s lidmi vyvezl na vodní hladinu poprvé po třech letech převozník Antonín Podaný.
Edmundova soutěska patřila před požárem v roce 2022 k hlavním turistickým lákadlům Českého Švýcarska. Na loďkách se zde projelo až 360 tisíc lidí ročně, třicet procent všech návštěvníků národního parku.
Obec usiluje také o zpřístupnění horního přístaviště Edmundovy soutěsky. Uzavřená je od požáru rovněž Gabrielina stezka na Pravčickou bránu, kam se mohou lidé dostat například přes Tři prameny či po Mlýnské cestě. V provozu zůstala i po požáru Divoká soutěska, kde se turisté rovněž mohou plavit na pramicích po říčce Kamenici.
Jedné z prvních plaveb se zúčastnil také majitel penzionu JRHaus Jiří Neuman. „Hned po požáru jsem byl nahoře na galeriích, abych viděl, jak to tam vypadá. Bylo to tristní, teď je tu vidět kus odvedené práce,“ řekl podnikatel novinářům.

Na svazích kolem říčky jsou stále vidět ohořelé kmeny stromů, podle obce jsou ale zabezpečené.
Klientů mu po požáru ubylo, letos se ale podle něj vracejí, a to zejména zahraniční hosté. Vysvětlit jim pravidla vstupu do Edmundovy soutěsky bude podle něj těžké. „Lidi jsou natěšení, ale musí to pochopit,“ poznamenal Neuman.
Dosud největší požár, který byl zároveň největším lesním požárem v historii ČR, zasáhl národní park v létě 2022. Evakuovalo se kvůli němu přes 500 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj 6000 hasičů a způsobil škodu okolo 270 milionů korun. V Mezné požár zcela zničil několik domů. Muže obžalovaného ze založení požáru krajský soud nepravomocně zprostil obžaloby.