Článek
„Zejména k večeru je to tady zoufalé. Na první pohled opilí a zfetovaní týpci tady často doslova řádí. Křičí, nadávají a močí, kam se dá. Bojíte se kolem nich jenom projít,“ popsal Právu Jaromír Jindra časté dění v Hrnčířské ulici ve středu krajské metropole.
V problémovém místě jsou zastávky MHD, večerky a jiné obchody a na širokém chodníku dvě stromořadí, která přitahují nejrůznější podivíny. Je zde nejen stín, ale i ve dne poměrně temno. Navíc sem kvůli košatým stromům nedohlédnou kamery městské policie.

V problémovém místě jsou zastávky MHD, večerky a jiné obchody a na širokém chodníku dvě stromořadí.
Novinářům to potvrdil náměstek primátora Michal Mohr (SPD), který se problematikou vyloučených lokalit na magistrátu zabývá. „Do budoucna to budeme muset řešit,“ poznamenal s tím, že by se nebál nejméně jednu řadu stromů porazit.
Lokalitou denně projde několik policistů. „S ohledem na vývoj bezpečnostní situace a dostupné kapacity aktuálně zvažujeme možnost trvalého zřízení pěší hlídky právě pro tuto oblast,“ informovala mluvčí policie Veronika Hyšplerová.
Lidé od loňského do letošního května volali na policii k několika stovkám událostí. „Většinou šlo o přestupky proti veřejnému pořádku a občanskému soužití, dále o krádeže a vloupání a o drogovou trestnou činnost,“ upřesnila mluvčí.

Bezdomovci vysedávají na lavičkách.
Hlídkám působení podle ředitele ústeckého územního odboru Policie ČR Jindřicha Holečka komplikuje blízkost Kontaktního centra pro drogově závislé (K-centrum). „Co se týká práce kolem K-centra, tak je policie zcela nežádoucí,“ upozornil ředitel.
Instituce se podle něj brání tomu, aby policie narkomany kontrolovala či prováděla represi. „Protože oni se potom budou do K-centra bát chodit,“ přiblížil Holeček postoj vedení centra
Nádraží zase narkomanům či bezdomovcům poskytuje zázemí. „Stojíme na hraně sociálního zabezpečení a pomoci těmto osobám a na hraně, jak zde působí a jak je vnímá veřejnost,“ podotkl ředitel.

Strážníci často kontrolují na lavičkách vysedávající podivíny.
K-centrum by se podle něj mělo do konce roku přestěhovat na jiné místo mimo střed města. To by podle jeho predikce mohlo situaci v lokalitě výrazně zklidnit.
Strážníci městské policie jsou podle jejich ředitele Pavla Bakuleho v lokalitě téměř nepřetržitě. Zaměřují se například na popíjení alkoholu na veřejnosti, což zakazuje městská vyhláška, a ztotožňují „podezřelé“ osoby.

Bezdomovci a narkomani řádí v centru Ústí nad Labem, místní se mu vyhýbají.
Magistrátem doposud zavedená opatření jsou podle opozičního zastupitele Richarda Loskota (PRO! Ústí) nedostatečná. Řešení by podle něj mělo být komplexní. „Dohled či kontroly policie i strážníků jsou nutné, ale restrikce v podobě pokut nejsou stěžejní. Důležité je, aby si hlídky vybudovaly autoritu svým trvalým působením. Policie by měla umět vytknout důsledně, když někdo pije, křičí nebo odhodí vajgl,“ míní Loskot.
Základní problém podle něj je, že v těchto místech nikdo pořádně není doma. Narážel tím na panelový dům v Hrnčířské ulici, který je v rukách soukromé firmy CPI a který obývají často problémoví lidé. „Lidi se tady rychle střídají. Tohle místo neberou za své,“ vysvětlil Loskot.
Město by se podle něj mělo zaměřit také na plánování, mělo by vlastnit v lokalitě nemovitosti a důkladně se starat o zeleň i mobiliář.