Hlavní obsah

Plakáty s mimozemšťanem mají nalákat lékaře do mladoboleslavské nemocnice

3:01
3:01

Poslechněte si tento článek

Střední Čechy

Urgentní příjem je přetížený. Rukama zdravotníků na urgentním příjmu mladoboleslavské nemocnice projde každý den zhruba 170 pacientů. Čekárna je tady skoro pořád plná, sanitky přivážejí další kolabující či raněné. Nemocnice hlásí přetížený urgent a nedostatek lékařů. Ty se rozhodla hledat nezvyklou cestou.

Foto: Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav

Plakáty s mimozemšťanem či vodníkem mají nalákat lékaře na urgentní příjem.

Článek

Nemocnice zveřejnila plakáty, na nichž se lékař setkává s mimozemšťanem nebo vodníkem. V doprovodném textu ujišťuje, že takovéto setkání zdravotníci sice nezažijí, ale jinak je může potkat ledacos.

„Náborová kampaň na lékaře urgentního příjmu Klaudiánovy nemocnice má své opodstatnění. Sice je pojatá lehce netradičně, ale vše má za cíl přilákat nové lékařské posily, zkrátit čekací doby pacientů a tím pádem ještě víc zlepšit péči,“ komentovala vyhlášený nábor mluvčí mladoboleslavské nemocnice Jana Petrová.

Foto: Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav

Plakáty s mimozemšťanem či vodníkem mají nalákat lékaře na urgentní příjem.

Nárůst počtu pacientů

Urgentní příjem je nejvytíženějším místem nemocnice. Od ledna do dubna tady ošetřili skoro 20,5 tisíce pacientů. Slouží tady čtyři lékaři, dva na interní a dva na chirurgické části. „Nemají ale na starosti pouze urgent. Běžně odcházejí na operační sály, provádějí vizity, vyplňují dokumentaci, zajišťují kontroly na odděleních, účastní se konzilií na různých odděleních a plní další povinnosti spojené se svým kmenovým pracovištěm,“ upozornila Petrová.

Počet pacientů ovšem meziročně roste, oproti loňsku se za první čtyři měsíce roku zvýšil o dva tisíce lidí.

Na urgentu s klíštětem

Ačkoli by měla urgentní medicína sloužit k řešení akutních a život ohrožujících stavů, stále častěji se tady zdravotníci setkávají s pacienty, jejichž stav by mohl vyřešit praktický lékař.

„Lidé k nám chodí se zarůstajícími nehty, kvůli sundání prstýnku z nateklého prstu nebo třeba kvůli klíštěti, případně víc než 14 dnů trvající vyrážce,“ popisovala případy, které sem nepatří, vrchní sestra urgentního příjmu Zuzana Knězová.

Foto: Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav

Plakáty s mimozemšťanem či vodníkem mají nalákat lékaře na urgentní příjem.

Problém podle lékařů není v tom, že by tito pacienti neměli zdravotní potíže, ale v tom, že akutní péči, určenou pro vážné a život ohrožující stavy blokují lidé, jejichž problémy nejsou urgentní.

Současná situace má podle zdravotníků více příčin. Jednou z nich je změna chování pacientů během pandemie covidu-19. Lidé si tehdy zvykli řešit většinu problémů prostřednictvím urgentních příjmů a záchranné služby. Důvody, proč lidé zamíří na pohotovost jsou ale další a někdy i bizarní. „Mnozí nechtějí čerpat dovolenou na návštěvu praktika, raději přijdou večer na urgentní příjem. Někdy slýcháme i věty jako: Šel jsem okolo a bylo tu málo lidí, tak jsem si počkal,“ zmínila vrchní sestra.

Pohotovost ale využívají i lidé, kteří mají například praktického lékaře na jiném místě republiky, případně žádného nemají.

Jen vážné případy

Zbytečné výjezdy a návštěvy na urgentních příjmech zatěžují i Zdravotnickou záchrannou službu, která je pak o to méně dostupná pro skutečně závažné případy. Jen za první čtyři měsíce tohoto roku sem rychlá pomoc přivezla kolem tří tisíc lidí.

Výběr článků

Načítám