Hlavní obsah

Odpůrce národního parku Křivoklátsko: Dotace jsou úplatky, nemají smysl

3:05
3:05

Poslechněte si tento článek

Střední Čechy

Odmítavé transparenty a starostové protestující proti vzniku národního parku Křivoklátsko na straně jedné, ministr slibující dotace na straně druhé. Všichni se znovu střetli tváří v tvář v obci Sýkořice v křivoklátských lesích a bylo cítit napětí.

Ministr Petr Hladík představil dotační program pro křivoklátské obceVideo: Radek Plavecký, Novinky

Článek

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) přijel představit dotační program na rozvoj obcí dotčených budoucím parkem, jehož vyhlášení nyní řeší Sněmovna. „Jedná se o výzvu pro šestnáct obcí, do jejichž katastru národní park podle návrhu zasahuje,“ uvedl ministr Hladík.

„Peníze jsou určeny zejména na obnovu zeleně, infrastrukturu, budování cest, cyklostezek, parkovišť nebo chodníků,“ dodal ministr, podle něhož je pro křivoklátské obce připraveno 100 milionů korun.

Některé obce na výzvu slyší a jsou připraveny se o peníze přihlásit. Jiné to ale odmítají. „Dotace jsou způsob, jak nás uplatit. Nemají logický smysl. Jsou určeny na věci, které nechceme nebo nejsou potřeba, ale ne na věci, které tu potřeba jsou,“ mínil zastupitel obce Běleč Lukáš Kocman (bezp.), podle něhož jsou potřeba například školy a školky, ale na ně peníze z dotace nejsou.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Ministr Petr Hladík se setkal v Sýkořici s odpůrci národního parku Křivoklátsko.

„Pan ministr také často říká, že už skoro nikdo proti parku neprotestuje, což není pravda, je nás tady hodně,“ ukazoval Kocman na zhruba třicetihlavý zástup lidí. „Nechceme peníze na parkoviště pro turisty, chceme mít klid,“ připojil se další protestující. Svazek obcí vystupujících proti parku má přitom podle Kocmana 26 členů.

Ministr namítal, že požadavek na školky při jednáních s obcemi nepadl. „Uspořádali jsme několik jednání, k nimž jsme opakovaně vyzývali. Kdo chtěl, ten se do jednání zapojil. Potřebu školky jsme nezaznamenali. Dotace jsou naše nabídka. Pokud bych byl zdejší obyvatel, ptal bych se, proč ji obec odmítá,“ dodával Hladík.

Kromě toho lze podle něj dotace čerpat i na spolufinancování dalších záměrů financovaných z Evropské unie nebo na projektovou přípravu. „Jedna obec může předložit i více projektů, maximálně může čerpat 10 milionů korun,“ upřesnil ministr. „Snažili jsme se, aby výzva co nejvíce reflektovala potřeby regionu,“ dodával i ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Odpůrci národního parku Křivoklátsko v Sýkořici

Jednou z obcí, která se připojila k jednáním s ministerstvem, je Sýkořice, ač je členem spolku vystupujícího proti vyhlášení parku. „Ve stanovách spolku není, že musíme být proti. Tady v obci je to tak napůl. Spolek je hlavně o pomoci k rozvoji této oblasti,“ uvedl starosta Sýkořice Jaroslav Schneider (bezp.). Dotace tady chtějí čerpat na akce, které mají sloužit jak místním, tak turistům. Zejména jde o výstavbu domu přírody, rekonstrukci požární nádrže a vybudování parku v centru obce.

Do dotační výzvy se budou moci obce hlásit se svými projekty od 1. července až do léta příštího roku případně do vyčerpání alokované částky. Proces vyhlášení národního parku Křivoklátsko zahájilo ministerstvo životního prostředí v roce 2022. Park by měl pokrýt necelou pětinu stávající chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Odpůrci se obávají nárůstu turistického ruchu a dalších omezení pohybu. To ale ministerstvo odmítá a Hladík zopakoval, že se dál bude smět do lesů na houby, jako je to možné nyní.

Výběr článků

Načítám