Hlavní obsah

Na závlahu chmelnic poteče voda desítky kilometrů do kopce. Tři přehrady a přivaděče vyjdou na miliardy

Střední Čechy

Přemoci sucho a zachovat třeba i pěstování chmele není v nejsušší oblasti středních Čech na Rakovnicku jen tak. Za více než deset miliard korun se budou stavět desítky kilometrů přivaděčů a tři vodní díla. Jelikož ale mají přehrady vzniknout na malých potocích, které by nebyly schopné rezervoáry trvale plnit, musí se sem přivádět voda až z Ohře.

Foto: Povodí Ohře

Vizualizace vodní nádrže Kryry na pomezí severních a středních Čech

Článek

Řeka Ohře pomůže napájet tři nové vodní nádrže, které nebudou ležet přímo na jejím toku, nýbrž zhruba třicet kilometrů vzdušnou čarou od něj. „Spolu s přivaděčem vody z Ohře, konkrétně z Nechranické vodní nádrže, a přírodě blízkými opatřeními vznikne systém, který tak bude mít dostatečné množství vody pro zlepšování minimálních zůstatkových průtoků v daném území a bude zdrojem povrchové vody využitelné pro závlahy, zejména chmelnic, a v podstatě i pro průmysl na Rakovnicku,“ potvrdil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Foto: Ministerstvo zemědělství

Mapa přivaděče vody z Ohře do oblasti Rakovnicka

Vodní díla se budou stavět u obcí Kryry, Šanov a Senomaty. Podle informací ministerstva zemědělství bude začínat celý systém čerpací stanicí pod Nechranickou nádrží poblíž obce Stranná, kde je voda v nadmořské výšce kolem 220 metrů nad mořem. Odtud se bude podzemním potrubím čerpat nejprve do už existující nádrže Vidhostice poblíž obce Kryry, jež leží ve výšce přes 300 metrů.

Foto: Mapy.com, Novinky

Takto vypadá území, kde se má zbudovat přehrada Kryry, v současnosti ještě bez nádrže a zaplaveného území.

Foto: Povodí Ohře

Největší z nádrží má být u obce Kryry, zaplavit má až 119 hektarů.

Z Vidhostic má přivaděč pokračovat k Podvineckému potoku a na něm vznikne největší ze tří plánovaných hrází s vodní plochou kolem 119 hektarů. Odtud pak přivaděč povede k Jesenici do nadmořské výšky zhruba 460 metrů, do povodí Rakovnického potoka. Na jeho toku se má vystavět hráz u obce Šanov. Vodní nádrž by měla mít rozlohu 22 hektarů. Z posíleného Rakovnického potoka pak povede poslední část přivaděče s čerpací stanicí do Kolešovického potoka, na němž vznikne nádrž Senomaty s předpokládanou plochou 23 hektarů.

Foto: Povodí Vltavy

Vizualizace vodní nádrže Šanov na Rakovnickém potoce

Voda z Ohře tak bude posilovat potoky z povodí Vltavy. „Vodní nádrže s příslušnými přivaděči vody představují efektivní řešení k posílení vodních zdrojů a zmírnění vodního deficitu v jedné z nejsušších oblastí v České republice,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nádrže nebudou jen zdrojem pro zásobování vodou pro zemědělství. „Dalším účelem bude i rekreace, výroba elektrické energie a částečný protipovodňový efekt,“ doplnil Vojtěch Bílý.

Foto: Povodí Vltavy

Vizualizace vodní nádrže Senomaty na Kolešovickém potoce na Rakovnicku

Stavbu hrází slibovaly už spousty politiků v minulosti. Třeba před pěti lety ministr zemědělství Miroslav Toman (tehdy ČSSD) pocházející z nedalekého Žatce sliboval zrychlení příprav. Úplně strhující tempo to ale není. „Příprava vodních nádrží je časově náročná činnost na období 10 i více let,“ upozornil mluvčí stávajícího ministra Marka Výborného (KDU-ČSL), jenž také zmínil například nutné výkupy pozemků, aktivity ekologů či možné soudní spory.

Pro Senomaty a Šanov se podle něj zpracovává dokumentace pro povolení záměrů. U vodního díla Šanov probíhá posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Vodní dílo Senomaty už kladné stanovisko EIA má. „Dle aktuálních předpokladů by měla stavba vodních děl Senomaty a Šanov probíhat v letech 2028 až 2031. Výhled uvedení do provozu je pak v roce 2032,“ upřesnil Bílý.

Foto: Povodí Ohře

Vizualizace vodní nádrže u obce Kryry poblíž Rakovníka

Nádrž Kryry má být budována ještě déle. „Probíhá příprava dokumentace pro povolení záměru, dokumentace EIA včetně podrobného inženýrsko-geologického průzkumu. Výhled uvedení do provozu je v roce 2041,“ doplnil Vojtěch Bílý, podle něhož by se vodou neměla zatopit žádná zvlášť chráněná území.

Výběr článků

Načítám