Článek
Řeka Ohře pomůže napájet tři nové vodní nádrže, které nebudou ležet přímo na jejím toku, nýbrž zhruba třicet kilometrů vzdušnou čarou od něj. „Spolu s přivaděčem vody z Ohře, konkrétně z Nechranické vodní nádrže, a přírodě blízkými opatřeními vznikne systém, který tak bude mít dostatečné množství vody pro zlepšování minimálních zůstatkových průtoků v daném území a bude zdrojem povrchové vody využitelné pro závlahy, zejména chmelnic, a v podstatě i pro průmysl na Rakovnicku,“ potvrdil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Mapa přivaděče vody z Ohře do oblasti Rakovnicka
Vodní díla se budou stavět u obcí Kryry, Šanov a Senomaty. Podle informací ministerstva zemědělství bude začínat celý systém čerpací stanicí pod Nechranickou nádrží poblíž obce Stranná, kde je voda v nadmořské výšce kolem 220 metrů nad mořem. Odtud se bude podzemním potrubím čerpat nejprve do už existující nádrže Vidhostice poblíž obce Kryry, jež leží ve výšce přes 300 metrů.

Takto vypadá území, kde se má zbudovat přehrada Kryry, v současnosti ještě bez nádrže a zaplaveného území.

Největší z nádrží má být u obce Kryry, zaplavit má až 119 hektarů.
Z Vidhostic má přivaděč pokračovat k Podvineckému potoku a na něm vznikne největší ze tří plánovaných hrází s vodní plochou kolem 119 hektarů. Odtud pak přivaděč povede k Jesenici do nadmořské výšky zhruba 460 metrů, do povodí Rakovnického potoka. Na jeho toku se má vystavět hráz u obce Šanov. Vodní nádrž by měla mít rozlohu 22 hektarů. Z posíleného Rakovnického potoka pak povede poslední část přivaděče s čerpací stanicí do Kolešovického potoka, na němž vznikne nádrž Senomaty s předpokládanou plochou 23 hektarů.

Vizualizace vodní nádrže Šanov na Rakovnickém potoce
Voda z Ohře tak bude posilovat potoky z povodí Vltavy. „Vodní nádrže s příslušnými přivaděči vody představují efektivní řešení k posílení vodních zdrojů a zmírnění vodního deficitu v jedné z nejsušších oblastí v České republice,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nádrže nebudou jen zdrojem pro zásobování vodou pro zemědělství. „Dalším účelem bude i rekreace, výroba elektrické energie a částečný protipovodňový efekt,“ doplnil Vojtěch Bílý.

Vizualizace vodní nádrže Senomaty na Kolešovickém potoce na Rakovnicku
Stavbu hrází slibovaly už spousty politiků v minulosti. Třeba před pěti lety ministr zemědělství Miroslav Toman (tehdy ČSSD) pocházející z nedalekého Žatce sliboval zrychlení příprav. Úplně strhující tempo to ale není. „Příprava vodních nádrží je časově náročná činnost na období 10 i více let,“ upozornil mluvčí stávajícího ministra Marka Výborného (KDU-ČSL), jenž také zmínil například nutné výkupy pozemků, aktivity ekologů či možné soudní spory.
Pro Senomaty a Šanov se podle něj zpracovává dokumentace pro povolení záměrů. U vodního díla Šanov probíhá posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Vodní dílo Senomaty už kladné stanovisko EIA má. „Dle aktuálních předpokladů by měla stavba vodních děl Senomaty a Šanov probíhat v letech 2028 až 2031. Výhled uvedení do provozu je pak v roce 2032,“ upřesnil Bílý.

Vizualizace vodní nádrže u obce Kryry poblíž Rakovníka
Nádrž Kryry má být budována ještě déle. „Probíhá příprava dokumentace pro povolení záměru, dokumentace EIA včetně podrobného inženýrsko-geologického průzkumu. Výhled uvedení do provozu je v roce 2041,“ doplnil Vojtěch Bílý, podle něhož by se vodou neměla zatopit žádná zvlášť chráněná území.