Hlavní obsah

Trvalo to dvacet let. Z Těchonína má být konečně špičková armádní laboratoř

3:17
3:17

Poslechněte si tento článek

Těchonín

Dvacet let armádě trvalo, než se pustila do dostavby Centra biologické ochrany v Těchoníně na Orlickoústecku, aby měla k dispozici laboratoř pro zkoumání vzorků nemocí nebo biologických zbraní. Ty teď musí posílat do německých vojenských laboratoří. Podle generálního štábu se to ale brzy změní, protože loni začaly stavební práce na výzkumném centru a příští rok by mělo být hotovo.

Foto: army.cz, Novinky

Centrum biologické ochrany Těchonín

Článek

„Už vidíme světlo na konci tunelu, jakmile bude tento objekt naplněn personálem, tak se dostaneme do stavu, že vzorky, které jsme byli nuceni převážet do Německa, budeme moci analyzovat v Těchoníně,“ řekl zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč tento týden poslancům výboru pro obranu.

Reagoval na kritickou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které armáda zanedbává své povinnosti.

„Centrum Těchonín dlouhodobě neplní dvě statutární funkce: laboratorní diagnostiku biologických látek zneužitelných k bioterorismu nebo k přípravě biologické zbraně a biologický obranný výzkum,“ stojí v závěru NKÚ. Podle úřadu měly laboratoře a vědecké středisko fungovat už v roce 2005.

Hlaváč zpoždění omlouvá tím, že armáda byla dlouhodobě podfinancovaná a do výstavby se mohla pustit až po posílení svého rozpočtu. Nyní ale výstavbě nic nebrání a díky laboratořím se zkrátí doba čekání na výsledky testů.

„A také to znamená, že se zvýší laboratorní kapacity pro zjišťování vzniku zásadních infekcí, nejen armády, ale celé České republiky,“ dodal generál.

Centrum už stálo skoro čtyři miliardy

Výstavba objektu pro vědu a výzkum by měla stát 832 milionů korun. Armáda už začala shánět lidi, kteří budou v laboratořích pracovat.

„Nesoustředíme se jen na stavbu, ale i na přípravu personálu, a proto jsme navýšili počty vědeckých a laboratorních míst na šestnáct,“ uvedl generál. Dodal, že už letos nastoupí několik vědeckých pracovníků na přeškolení do vojenské akademie. Armáda postupně nabere i lékaře do specializované infekční nemocnice.

Ředitel interního auditu ministerstva obrany Josef Sklenička poslancům doložil, že se v Těchoníně skutečně buduje. „Už jsou vybudovány prostory prvního podzemního podlaží pro umístění technologií a také je už vybetonován strop prvního nadzemního podlaží,“ uvedl Sklenička.

Dodal, že armáda už objednala i některé technologie, například na čištění kontaminovaných vod nebo vzduchovou ventilaci. Stavba by podle něj měla skončit příští rok v červenci a armáda by mohla začít laboratoře užívat od roku 2027.

V centru se už dnes nachází například laboratoře nebo speciální infekční nemocnice s 28 lůžky. V době ptačí chřipky zde byly testovány preparáty proti ní. V případě epidemií má za úkol izolaci a léčbu osob s vysoce nebezpečnými nákazami, jako jsou SARS, krvácivá horečky nebo ebola, které nelze hospitalizovat jinde. Během koronavirové epidemie se mluvilo o jejím využití pro covidové pacienty, vláda k tomu ale nepřistoupila.

Centrum využívají především vojáci vracející se ze zahraničních misí, kteří tu tráví karanténní dobu, což je týden až čtrnáct dní.

Podle NKÚ stálo celé centrum v podhůří Orlických hor do roku 2022 více než 3,7 miliardy korun. Kvůli tomu, že chybělo výzkumné středisko, ale bylo vynaložení těchto prostředků podle úřadu jen „omezeně účelné“.

Výběr článků

Načítám