Článek
Díky příspěvku kraje mohou lidé dosáhnout až na 60 procent celkových způsobilých výdajů na opravu svých domů.
„Jsem upřímně nadšený, že se nám povedlo dohodnout navýšení podpory žadatelům při zapojení krajských rozpočtů do financování programu Živel 3. Naší snahou je, aby peníze na obnovu bydlení mohlo získat co nejvíce lidí, kterým povodně poničily domy. A taky chceme, aby měli na opravu dost peněz. Všichni víme, kolik dnes stojí materiál a stavební práce,“ uvedl olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Jeden ze zničených domů v Bělé pod Pradědem
Smlouvu o navýšení peněz se SFPI uzavřel Olomoucký kraj jako první v České republice. Brzy by se měly přidat také kraje Moravskoslezský a Zlínský, kde rovněž na konci loňského léta řádila ničivá povodeň.
„Se Státním fondem podpory investic jsme měli několik jednání a jsem moc rád, že se nám podařilo najít optimální řešení. Důležité je, že 60 milionů korun, kterými kraj na obnovu poničených domů přispěje, nijak nezatíží další investiční plány kraje. Peníze totiž převedeme z loňského přebytku hospodaření,“ dodal krajský radní pro oblast pomoci a obnovy zaplavených území Miroslav Adámek (ANO).
Program Živel 3, na který je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun, byl spuštěn letos 18. února. Majitelé poničených nemovitostí z něj budou moci získat dotaci na obnovu obydlí až tři miliony korun nebo zvýhodněné úvěry na 25 let.