Článek
Původně měl Lipowski sedm včelstev, jedno mu však v zimě uhynulo. Když chtěl pomoci včelaři, kterému loňská povodeň odnesla všechny včely, zjistil, že mu jeden úl napadl včelí mor americký. Na základě toho mu veterináři nařídili celý chov zlikvidovat.
„Pokud nákaza postihne víc než patnáct procent všech včel, musí se zlikvidovat všechna včelstva,“ vysvětlil s tím, že u něj mor zasáhl 16,67 procenta včel. „Veterinářka uznala, že ostatní včely jsou krásně zdravé. Přesto trvala na dodržení zákona,“ poukázal s tím, že SVS odmítá uznat, že se mu v době zjištění nákazy vyrojily včely, a měl tak opět sedm včelstev, čímž podíl zasažených včel klesl pod 15 procent.
„Trvají na svém, že na první prohlídce jich bylo šest a ať vše zlikviduji. To znamená nalít benzin do úlů, aby se včely otrávily, a následně spálit úly, nářadí, kombinézy a vše co přišlo do styku s včelami,“ popsal Lipowski.
Vadí mu, že má zabít zdravá, silná včelstva, že rodina i sousedé přijdou o med a že v lokalitě bude menší úroda. Nejvíc ho ale trápí, že včely používá pro apiterapii u jednoho z příbuzných, který mimo jiné trpí autismem, mentální retardací, epilepsií a těžkou invaliditou. A podle zdravotního posudku likvidace včel těžce dopadne na zdravotní stav příbuzného.
Včelař má likvidaci včelstev provést do pátku 23. května. „Podali jsme námitku, kterou veterinární správa zamítla. S pomocí právníka jsem ještě požádal o výjimku, kterou zákon umožňuje, ale odpověď jsem dosud nedostal,“ sdělil Lipowski ve středu.
Nejde mu o peníze
To, že se mu čas nebezpečně krátí, ví. Diví se, že pro veterináře je likvidace včel běžnou záležitostí, patnáctiprocentní hranici, kterou argumentují, považuje za účelovou. „A ještě vám veterinární správa řekne, že dostanu náhradu od státu, tak co chci,“ kroutí hlavou včelař, kterému nejde o peníze, ale o záchranu zdravých včel.

Na fakt, že jedno včelstvo napadl mor včelího plodu, upozorňuje u úlů Lipowskiho cedule.
„Vždy jsem si myslel, že veterináři mají zvířata léčit a zachraňovat. Jsem lékař a snažím se lidem pomoci, hledám možnosti, i když šance nejsou příznivé. Pokud existuje naděje na uzdravení či záchranu života, musí se využít. Jak by to vypadalo, kdyby se lékaři chovali k lidem s infekcemi stejně jako veterinární správa ke zdravým včelám,“ ptá se Lipowski.
Žádná výjimka nebude
Mluvčí SVS Petr Vorlíček vyloučil, že včelař dostane výjimku. „Vyhláška týkající se nákazy včel výjimku neumožňuje, naopak dává veterinární správě za určitých okolností možnost postupovat přísněji a spálit všechna včelstva, i když jich je nakažených méně než patnáct procent,“ upozornil s tím, že včelstva na stanovišti s morem nelze považovat za zdravá.
„Je vysoce pravděpodobné, že používáním stejného zařízení včelař nákazu přenesl na ostatní včelstva. I když v některých včelstvech během klinické prohlídky nebyly patrné výrazné klinické příznaky, neznamená to, že tato včelstva jsou zdravá,“ poukázal Vorlíček.
S takovou interpretací ale včelař Lipowski nesouhlasí. „Všechny včely v ostatních pěti úlech byly a jsou naprosto zdravé. Vyplývá to i z klinické kontroly veterinární správy, která známky moru našla jen v jednom úle,“ zopakoval včelař.
Včely k terapiím? No a co?
To, že by SVS počítala do matematiky nákazy i čerstvě vyrojené včely, čímž by množství napadených včel kleslo pod hranici 15 procent, mluvčí Vorlíček odmítl. „Případ z Karviné není ničím výjimečný. I jiní včelaři byli v obdobné situaci a respektovali zákony,“ připojil a dodal, že nic nebrání tomu, aby včelař po spálení včel i zařízení, provedené dezinfekci, zrušení mimořádných opatření a vyplacení finanční náhrady od ministerstva zemědělství začal opět včelařit. To, že včely používá Lipowski i k apiterapii, SVS v potaz nebere.
Včelaři je z chování veterinářů smutno a smiřuje se s tím, že zaveze včely do spalovny. „Doma to likvidovat nebudu, nebudu působit trauma dětem, manželce ani ostatním lidem v okolí,“ nastínil a prozradil, že se chce pokusit o změnu legislativy. Plánuje petici, která by pomohla k tomu, aby veterinární správa posuzovala každý případ individuálně. Změnu vyhlášky chce i SVS, podle mluvčího Vorlíčka však mají navrhované změny opatření proti moru včelího plodu ještě spíše zpřísnit.
Jen v Moravskoslezském kraji bylo letos dosud potvrzeno 12 ohnisek moru včelího plodu. Za celý loňský rok bylo v regionu 59 ohnisek, což bylo nejvíce v celé ČR. Celkově zaznamenala SVS v roce 2024 v tuzemsku výskyt moru včelího plodu ve 109 ohniscích.