Hlavní obsah

Povodeň změnila koryta řek. Lidem hrozí úrazy při koupání a skákání do vody

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Moravskoslezský kraj

I necelý rok po povodni jsou řeky na severu Moravy a ve Slezsku nebezpečné. Velká voda totiž na mnoha místech změnila jejich koryta, což ohrožuje plavce, kteří se mohou zranit třeba při skákání do vody. Povodeň totiž přeskládala v řekách kameny a naplavila tam nové, ale vedla také ke vzniku různých dutin a k nestabilitě splavů.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Jedním z oblíbených splavů v Ostravě je ten na řece Ostravici v Hrabůvce.

Článek

„Na co byli lidé zvyklí, může být úplně jinak a na místě je velká opatrnost. Průchodem extrémní povodně došlo na mnoha místech k lokální či celkové destrukci upravených koryt včetně jezů a stupňů, které lidé ke koupání využívají,“ potvrdila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. „I přesto, že jsme provedli sanační a zabezpečovací práce, úplná oprava po povodni bude trvat ještě dlouho. Do té doby mohou na řadě míst existovat zrádná místa, která nejsou nám, natož veřejnosti na první pohled patrná,“ varovala. Vyzvala proto k uváženému přístupu ke koupání u jezů, opěrných zdí nebo u kamenných břehů.

Nejvážnější zranění si lidé způsobí při skoku do vody. „Myslí si, že místo dobře znají, zvlášť když tam třeba loni skákali. Ale v přírodě se situace mění. Přes den jsou většinou všichni opatrnější, ale večer, zvlášť pod vlivem alkoholu, jde obezřetnost stranou. A dochází k úrazům,“ varoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Nastínil, že ročně zasahují posádky zhruba u desítky lidí, kteří se zraní při skákání do vody. Nejčastěji narazí hlavou o dno nebo kámen, některým z nich hrozí i poranění míchy. „Někdy je ochrnutí dočasné, když se však mícha přeruší, jsou následky trvalé. Ještě větším nebezpečím je, že skokan ztratí vědomí a utopí se,“ řekl.

Jedno z aktuálně nebezpečných míst je například na řece Olši, pod splavem zvaným U Nieslanika v Jablunkově. Na plavce a zejména skokany do vody tam číhají poškozené kamenné kvádry s ostrými hranami. „Protekla tam velká masa vody a zhroutila se tam horní hrana splavu a kvádry jsou nyní v jeho dolní části,“ popsal starosta Jablunkova a předseda tamní bezpečnostní komise Jiří Hamrozi (KDU-ČSL).

Uvedl, že radnice poškozený jez nahlásila správci toku krátce po povodni. „Nemůžeme ale Povodí Odry úkolovat ani do toho zasahovat. Pokud bychom to udělali, vzali bychom na sebe veškerou zodpovědnost a nemáme na to ani finance. Proto jsme tam dali alespoň ceduli s upozorněním, že vstup do vody je tam na vlastní nebezpečí, a se zákazem skákání do vody,“ nastínil a dodal, že státní podnik přislíbil nebezpečné místo opravit zkraje srpna.

Povodeň ale neponičila jen řeky, ale i stojaté vodní plochy. Bylo mezi nimi i Stříbrné jezero v Opavě. „Už před sezonou byly učiněny potřebné úpravy a nápravy povodňových škod, aby bylo v létě koupání možné,“ ujistil Martin Kůs z opavského magistrát, že nejnavštěvovanější přírodní koupaliště ve městě je bezpečné. „Naštěstí jezero není přímo s řekou Opavou propojeno, takže ani nebylo nijak vážně zasažené,“ poznamenal.

Říct, která místa dopadla po povodni nejhůře, vodohospodáři neumí. „Obecně se dá koupat všude jako dříve, ale s přiměřenou opatrností,“ sdělila mluvčí Vlčková. Poukázala, že podvodní pastí se mohou pro plavce stát naplavené větve nebo jiný materiál. „Proto jsou místa pro koupání ve volné přírodě vhodná až po kontrole ze strany koupajících,“ uzavřela.

Výběr článků

Načítám