Článek
„Na startu máme osm set třicet dva psů z dvaceti tří zemí, velkou raritou je účastníce, která přiletěla až z Japonska,“ prozradil Vít Černý, předseda dostihové a coursingové komise při Českomoravské kynologické unii.
Podle něj se na start nejprestižnějšího závodu postaví nejvíce whippetů, kteří budou soutěžit v sobotu. „Jsou velmi oblíbení,“ podotkl na adresu středních anglických chrtů s tím, že co se týče počtů ostatních plemen, tak ty jsou zhruba nastejno.
Závodů se mohou účastnit psi maximálně ve věku osmi let. „Coursing je simulace lovu živého nebo divokého zajíce. Na trati jsou rozmístěny kladky, které simulují úhybné manévry toho zajíce a také rozhodčí, kteří udělují body za jednotlivá kritéria. Těch máme pět. Je to rychlost, obratnost, vytrvalost, úsilí a následování,“ vyjmenoval Černý a dodal, že za plnění jednotlivých kritérií udělují rozhodčí body.
Po louce se psi honí za umělohmotným střapcem, který nahrazuje zajíce. Střapec je připevněn na lanko, o jeho navinování se postará speciální zařízení.
„Výkon je jedenáct kilowattů, ale ono to není o výkonu, spíše o rychlosti. Je to ze skútru, takže když máte dva lidi, co mají dohromady dvě stě kilo a jedete sto kilometrů v hodině, tak ten provázek to utáhne jako nic. Tady se ale potřebujete dostat na stejnou, ne-li větší rychlost, než dokážou běžet ti psi,“ popsal technik obsluhující zařízení.
Na dotaz, jakou rychlost dokáže pes při závodu vyvinout, odpověděl, že až šedesát kilometrů za hodinu.
„Závod je dvoukolový. Po druhém kole se body sečtou, a kdo jich má nejvíce, tak je mistr světa,“ dodal a objasnil, že v každém běhu jsou na trati pouze dva psi. „Závodí vždy psi stejného plemene, pes se psem, fena s fenou. Nikdy neběží pes proti feně,“ upozornil jeden z organizátorů šampionátu.
Délka tratě na mistroství se pohybuje od 500 metrů po kilometr. „Kratší vzdálenost je pro malá plemena, jako jsou italský chrtík, whippet nebo sicilský chrt, delší vzdálenost běhají větší plemena jako afgánský chrt, barzoj, greyhound nebo irský vlkodav,“ poukázal předseda dostihové a coursingové komise.
Černý ujistil, že mistroství světa je určeno i divákům, není jen uzavřenou akcí pro chovatele nebo majitele coursingových psů. „Česko patří mezi evropskou špičku v coursingu i v chovu coursingových psů, z posledních šampionátů máme několik mistrů světa napříč plemeny a věříme, že i v Tošovicích se dočkáme nějakých titulů a medailí,“ uzavřel a zopakoval, že FCI mistrovství světa v coursingu chrtů se koná v Tošovicích až do neděle, první psi se každý den vydají na trať v 8 hodin.